Przejdź do treści

Roszkowski: 10 rad dla nowego rządu w energetyce

Po wyborach będziemy mieć nowego Ministra odpowiedzialnego za sprawy klimatu i energetyki. Ostatnie dwa lata pokazały, jak ważne jest to stanowisko w aspekcie wojny w Ukrainie, wahań cen na rynku energii i bezpieczeństwa energetycznego.

Przed nowym Ministrem szereg wyzwań zarówno legislacyjnych jak i biznesowych.

Odejście od paliw kopalnych i wspieranie rynku odnawialnych źródeł energii to tylko jedno z licznych zadań.  Modernizacja sieci elektroenergetycznych i uwolnienie rynku to kolejne zagadnienia, z którymi będzie się mierzył nowy rząd.

Parce będzie dużo więc nie należy zapominać, że mamy w Polsce wielu ekspertów, z których doświadczenia i fachowej wiedzy powinno się skorzystać, aby nie popełnić błędów jakie się pojawiły wraz nowelizacją ustawy wiatrakowej. Pozorny kompromis związany z zasadą 10 H, limitem odległości wiatraków od zabudowań zmienionym do 700 m i tak nie pomoże odblokować rozwoju energetyki wiatrowej, bo nadal wymaga korekt i zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, które zostały opracowane pod farmy wiatrowe na starych zasadach. W konsekwencji można się wiec spodziewać opóźnienia realizacji tych projektów od 8 do 10 lat

Źródło: biznesalert.pl

link