Browsing Category: Raporty i analizy

32-960x539

Czy sieci nadążą za transformacją polskiej energetyki?

 Od lat podkreśla się, że spółki dystrybucyjne powinny więcej inwestować w rozwój i modernizację sieci, bo wymaga tego jej stan i potrzeby związane z transformacją energetyki – zwłaszcza odnawialnymi źródłami energii. Potencjalnie mogłyby to robić, bo działalność dystrybucyjna należy do segmentów dających najlepsze wyniki finansowe grup energetycznych. Źródło: wysokienapiecie.pl. Więcej informacji znajdą Państwo <tutaj>.

zobacz więcej
385628_r2_940

Polska do końca dekady potrzebuje gigawatów nowych, stabilnych mocy

W perspektywie do 2030 roku niezbędna jest budowa, w zależności od scenariusza, od 6 GW do 11 GW nowych stabilnych mocy – ponad inwestycje m.in.  w Dolnej Odrze oraz EC Żerań. Tak widzi sytuację w elektroenergetyce Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Źródło: wnp.pl. Więcej informacji znajdą Państwo <tutaj>.

zobacz więcej
6c3b02b332f891c73c9ee940a5d423740b68000eedc5a07889fed63e2bc18a73

Ważny etap w drodze do zielonej energii

Energia elektryczna w Polsce jest jedną z najdroższych w Unii Europejskiej. Z danych Eurostatu wynika, że więcej od nas płacą jedynie mieszkańcy Malty. Dlaczego? Coraz droższe są ceny uprawnień do emisji CO2, a 70 proc. prądu w Polsce wytwarza się z węgla. Źródło: cire.pl. Więcej informacji znajdą Państwo <tutaj>.

zobacz więcej
7415452a27222bac732b

Bez sieci ładowarek elektromobilność nie ruszy z miejsca

Upowszechnienie samochodów elektrycznych wymaga bardzo dużych inwestycji. Przede wszystkim w infrastrukturę ładowania oraz w sieć elektroenergetyczną. Niezbędne jest także wsparcie dla operatorów ogólnodostępnych stacji w postaci dotacji na budowę ładowarek, a także na wprowadzenie ułatwień w procesie inwestycyjnym, w tym w zakresie odbiorów stacji przez Urząd Dozoru Technicznego. Źródło: samar.pl. Więcej informacji znajdą Państwo <tutaj>.

zobacz więcej
pexels-zain-ali-542619

Swora: Ceny energii mogą wzrosnąć o więcej niż kilkanaście procent w 2022 roku

Wzrosty cen energii elektrycznej, patrząc przede wszystkim na uprawnienia do emisji CO2, mogą w przyszłym roku sięgnąć nawet więcej niż kilkanaście procent. Postępowanie taryfikacyjne prezesa Urzędu Regulacji Energetyki będzie długie, trudne i wielowątkowe. Źródło: biznesalert.pl. Pełen raport mogą Państwo pobrać <tutaj>.

zobacz więcej
1460x616 (2)

Dwa lata stabilnej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego

W tym okresie nie odnotowaliśmy ograniczeń w poborze mocy, ani wyłączeń odbiorców z powodu braku mocy w systemie elektroenergetycznym. I to pomimo wzrastającego zapotrzebowania na energię elektryczną i na moc w porach szczytowego zapotrzebowania. Źródło: gov.pl. Więcej informacji znajdą Państwo <tutaj>.

zobacz więcej
8ebbd572355a40a8233f420afaa2ab5cd6079941a5c0da791afc5fd30af12e33

Co pakiet Fit for 55 oznacza dla energetyki? 

Fit for 55 to kilkanaście wniosków legislacyjnych i blisko 3 800 stron towarzyszących im dokumentów. W ten sposób Komisja Europejska chce przekonać europejską opinię publiczną, że zaproponowane rozwiązania są sprawiedliwe dla poszczególnych państw oraz sektorów gospodarki. Źródło: cire.pl. Więcej informacji znajdą Państwo <tutaj>.

zobacz więcej
AR-308039909

Krajowa energetyka nieustannie nękana przez awarie

Eksperci nie mają wątpliwości: krajowy system energetyczny poradzi sobie bez wyłączonego awaryjnie nowego bloku w Elektrowni Jaworzno. Gorzej, że problemy w inwestycjach energetycznych stały się w Polsce normą. Miał przynosić zyski Tauronowi i być mocnym wsparciem dla krajowego systemu energetycznego. Zamiast tego nowy blok węglowy w Jaworznie zmaga się z awarią, która wyłączy go z […]

zobacz więcej
AR-308039909

PSEW: nie będzie Nowego Ładu bez energii z wiatru

Eksperci nie mają wątpliwości: krajowy system energetyczny poradzi sobie bez wyłączonego awaryjnie nowego bloku w lektrowni Jaworzno. Gorzej, że problemy w inwestycjach energetycznych stały się w Polsce normą. Źródło: rp.pl. Więcej informacji znajdą Państwo <tutaj>.

zobacz więcej
840_472_matched__qx29dx_lightbulb5038811920

Czy jesteśmy społeczeństwem odpowiedzialnym energetycznie? [KOMENTARZ]

Stały wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną sprawia, że pojawia się coraz więcej obowiązków skierowanych do różnych podmiotów. Jak radzą sobie one ze spoczywającą na nich odpowiedzialnością? Czy nasze społeczeństwo można nazwać odpowiedzialnym na płaszczyźnie energetycznej? Za co jesteśmy odpowiedzialni? Wariantów odpowiedzialności w energetyce znamy wiele. Ich źródłem może być konieczność utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa energetycznego, […]

zobacz więcej