Przejdź do treści

Przemysł kablowy. Rekordowy rok w produkcji kabli elektroenergetycznych

W 2021 roku sektor kabli elektroenergetycznych osiągnął rekordową produkcję kabli, największą od 20 lat. Największymi producentami kabli i przewodów w Polsce są: Tele-Fonika, NKT, Elpar, Bitner i Eltrim. Wzrost produkcji utrzymuje się również w 2022 roku.

W czerwcu 2022 roku wyprodukowano o 2 % więcej drutów i przewodów izolowanych niż w czerwcu 2021 roku. Na pozycji lidera znajdują się kable elektroenergetyczne z żyłami miedzianymi lub aluminiowymi, tutaj wzrost jest bardzo dynamiczny w stosunku do maja 2021 wynosi 10,4 % a w stosunku do czerwca 2021 jest to już 15,2%.

W czerwcu zeszłego roku był deficyt na rynku kabli i przewodów wskutek awarii linii produkcyjnej u jednego z głównych producentów, zabrakło tworzyw nastąpił gwałtowny wzrost cen miedzi i aluminium, kto z dystrybutorów dysponował kapitałem kupował na zapas

Natomiast popyt na kable i przewody rósł, w dobie pandemii i słabej złotówki Polacy zaczęli inwestować w nieruchomości, wzrosła ilość pozwoleń na budowę. Może obecnie sytuacja nie jest jeszcze całkiem stabilna, ale cieszy informacja o zwiększonej produkcji.

Źródło rynek elektryczny 17.08.2022

link