Przejdź do treści

D. Kulczyk i K. Martinkėnas chcą mieć wspólną farmę wiatrową

Nowości i dobre informacje płyną z rynku „wiatraków”. Kulczyk Holding i PGE chcą budować morskie farmy wiatrowe. Do operatora systemu PSE wpłynęły już wnioski w sprawie warunków przyłączenia, który ma 150 dni na podjęcie decyzji.

O budowie farmy wiatrowej wspominał Jan Kulczyk już w 2012 roku komentując decyzje o inwestycji Zielona energia jest bardzo ważna. Nie wszystko, co tanie jest dobre, czasami rzeczy drogie są niezbędne. Tak jest, jeżeli się myśli się w kategoriach większych ram czasowych, a przede wszystkim myśli się o przyszłości” 

Nieżyjący już biznesmen planował budowę farmy o mocy 1200 MW, która mogłaby zasilić 700 tys. domów. Po 10 latach temat wraca, więc kibicujemy.  Budowa farm wiatrowych jest wpisana w strategie grupy PGE, która do lutego 2022 roku złożyła wnioski lokalizacyjne dla siedmiu lokalizacji. Ostatni siódmy wniosek obejmuje obszar na ławicy Odrzanej. Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze energetyki morskiej jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku. Według założeń rządowych, ujętych w PEP2040, morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Morza Bałtyckiego w 2040 roku będą posiadały moc ok. 8-11 GW

Źródło Forbes

link