Przejdź do treści

PKN Orlen inwestuje w kolejne stacje tankowania wodoru

Pierwsze stacje wodoru mają powstać w Polsce w 2022 roku. Eksperci twierdza, że wodór jest paliwem przyszłości zarówno w energetyce jak i do tankowania pojazdów. Planowane jest, że już wkrótce polskich drogach będzie się poruszało od 800 do 1000 autobusów napędzanych wodorem. Z kolei już w 2025 roku ma działać 35 stacji tankowania tego paliwa. Wraz z rozwojem napędów wodorowych musi bowiem podążać inwestycja w infrastrukturę do tankowania takich pojazdów.

Obecnie Pierwsza w Polsce stacja tankowania wodoru, powstała przy ul. Łubinowej w Warszawie. Obsługuje dwa auta w ciągu pół godziny. Samochód tankuje się podobnie jak pojazdy z LPG.

Grupa Orlen deklaruje zbudowanie ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie Warszawie i Pile.

Pięć nowych stacji tankowania wodoru, które powstaną w ramach przyznanego dofinansowania drugiej fazy projektu Clean cities – hydrogen mobility in Poland, będzie przeznaczone do zasilania środków komunikacji publicznej, samochodów osobowych, a docelowo także pojazdów ciężarowych. Zgodnie z założeniami, stacje zostaną oddane do ytku w połowie 2025 roku.

Źródło: biznesalert.pl

link