cesar-cid-cpS55hAhCsM-unsplash

Europa Środkowa i Wschodnia: obecnie przoduje w ułatwianiu korporacyjnych odnawialnych umów PPA

Korporacyjne pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych ma odegrać istotną rolę w transformacji energii. Korporacje coraz częściej szukają sposobów ograniczenia wpływu swoich działań na środowisko, zarówno ze względów reputacyjnych, jak i uzyskania przewagi konkurencyjnej w społeczeństwie, w którym świadomość i znaczenie oddziaływania na środowisko stale rosną.

W ramach krajowych planów energetycznych i klimatycznych (NECP) państwa członkowskie mają za zadanie usunąć bariery dla korporacyjnych umów PPA. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej są teraz liderem. Rumunia jest ostatnim państwem członkowskim, które usunęło bariery dla umów PPA, przyjmując nadzwyczajne rozporządzenie rządu. Umożliwia to podpisanie umów dwustronnych (wcześniej umowy na energię elektryczną musiały być negocjowane za pośrednictwem scentralizowanego rynku). Ogłoszenie rumuńskie nastąpi zaledwie 3 tygodnie po udanym usunięciu przez Litwę wszystkich barier dla umów PPA 28 kwietnia. Tego dnia kraj jednogłośnie przyjął ważne zmiany wprowadzone do ustawy o energii odnawialnej.

Wszystko to jest zgodne z przykładem podanym przez Bułgarię w październiku 2018 r., Kiedy uchwalono ustawę usuwającą wszystkie bariery regulacyjne dla umów PPA.

Te państwa członkowskie są teraz otwarte na działalność. Działające tam korporacje mogą osiągnąć swoje cele w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, ale przyczyniają się również do rozwoju zasobów odnawialnych w kraju i przejścia do społeczeństwa niskoemisyjnego. Teraz nadszedł czas, aby inne państwa członkowskie poszły za ich przykładem.

W jaki sposób przedsiębiorstwa mogą zminimalizować ryzyko i zmaksymalizować szanse, wchodząc w odnawialne umowy PPA? Dowiedz się w najnowszym raporcie z platformy RE-Source.

Raport znajduje się pod linkiem: http://resource-platform.eu/news/risk-mitigation-for-corporate-renewable-ppas/

Źródło: https://www.evwind.es/2020/05/28/central-and-eastern-europe-now-leading-the-way-in-facilitating-corporate-renewable-ppas/74930

Tagi: , , ,
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *