markus-spiske-iar-afB0QQw-unsplash

Nowy Switch 5G z rekordową energooszczędnością.

Ten nowy przełącznik 5G jest ponad 50 razy bardziej energooszczędny niż jego poprzednicy.

Naukowcy z University of Texas w Austin i University of Lille we Francji opracowali niedawno nowy przełącznik częstotliwości radiowej, który nie tylko pozwoli na bardziej efektywny dostęp do najwyższych częstotliwości 5G, ale także wydłuży żywotność baterii urządzenia.

W przeciwieństwie do obecnie dostępnych przełączników, nowy przełącznik staje się aktywny tylko wtedy, gdy pomaga urządzeniu przełączać się między różnymi sieciami i częstotliwościami widma, takimi jak 4G, WiFi, LTE, Bluetooth i inne, znacznie zmniejszając ogólne zużycie energii.

„Stało się jasne, że istniejące przełączniki zużywają znaczne ilości energii, a zużywana energia to energia bezużyteczna” – powiedział główny autor badania dr Deji Akinwande. „Opracowany przez nas przełącznik może transmitować strumień HDTV o częstotliwości 100 GHz, co jest osiągnięciem w technologii przełączników szerokopasmowych”.

Nowy przełącznik jest również pierwszym, który działa skutecznie w całym spektrum od niskich częstotliwości gigahercowych do wysokiej częstotliwości terahercowych, co może potencjalnie odegrać kluczową rolę w rozwoju technologii 6G i jeszcze bardziej zaawansowanych technologii w przyszłości.

Każdy przełącznik jest wykonany z pojedynczej warstwy sześciokątnego azotku boru (hBN) – najcieńszego znanego izolatora o grubości 0,33 nanometra – w strukturze plastra miodu umieszczonej pomiędzy parą złotych elektrod.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Nature Electronics , zostało sfinansowane przez Biuro Badań Armii Stanów Zjednoczonych i opiera się na wcześniejszym projekcie, w wyniku którego powstało najcieńsze urządzenie pamięci oparte na hBN, jakie kiedykolwiek stworzono.

Według naukowców ich przełączniki mogą znaleźć wiele zastosowań poza smartfonami, takich jak systemy satelitarne, inteligentne radia, konfigurowalna komunikacja, Internet przedmiotów i systemy wojskowe oparte na elastycznej elektronice.

Źródło: https://www.technology.org/2020/05/28/this-new-5g-switch-is-over-50-times-more-energy-efficient-than-its-predecessors/

Tagi: , ,
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *