irfan-alijagic-hRa34Q9ILKg-unsplash

Dania planuje dwie ogromne „wyspy energetyczne”, aby osiągnąć cele klimatyczne

Dania planuje zbudować dwie „wyspy energetyczne” o łącznej mocy 4 GW mocy wiatrowej na morzu, w ramach planów ograniczenia emisji o 70% od poziomów z lat 90. do 2030 roku i stania się eksporterem zielonej energii. Raporty, partner medialny EURACTIV, Climate Home News .

W środę duński rząd opublikował sześciofilarową propozycję osiągnięcia prawnie wiążącego celu – jednego z najbardziej ambitnych na świecie – sześć miesięcy po jego przyjęciu przez Parlament w ramach nowej ustawy klimatycznej. Dania zobowiązała się również do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Rząd powiedział, że wniosek, który podlega zatwierdzeniu przez parlament, otworzył nową erę w ekspansji morskiego wiatru i tworzeniu wysp energetycznych.

Każda z dwóch wysp planowanych przez Danię miałaby moc co najmniej 2 GW, co ponad dwukrotnie zwiększy obecną morską moc wiatru w kraju.

„Dania musi być krajem pionierskim w dziedzinie ochrony środowiska, dlatego utrzymujemy wysokie ambicje klimatyczne, nawet jeśli jesteśmy w trakcie historycznego kryzysu”, powiedział duński minister klimatu Dan Jørgensen w oświadczeniu, odnosząc się do trwającej pandemii koronawirusa.

„Prezentujemy pakiet, który zapewnia zarówno zmniejszenie emisji CO2 w krótkim okresie, jak i toruje drogę dla przyszłej neutralnej dla klimatu Danii”.

Oczekuje się, że wyspy będą generować więcej energii elektrycznej niż roczne zużycie duńskich gospodarstw domowych, a rząd ma nadzieję na eksport zielonej energii do sąsiednich krajów europejskich.

Jeden z morskich węzłów energetycznych zostałby zbudowany na sztucznej wyspie na Morzu Północnym i mógłby być podłączony do Holandii. W dłuższej perspektywie pojemność wyspy można zwiększyć do 10 GW.

Drugi węzeł został przeznaczony dla duńskiej wyspy Bornholm na Morzu Bałtyckim, z potencjalnym połączeniem z Polską. Dania powiedziała, że ​​otworzy dialog, aby połączyć wyspy z oboma krajami.

W dłuższej perspektywie nadwyżka energii elektrycznej wytwarzanej przez wyspy może zostać przekształcona w zielony wodór i przetworzona w paliwa do samolotów, ciężarówek, statków i ogrzewania.

Brian Vad Mathiesen, profesor planowania energii na Uniwersytecie Aalborg, powiedział Climate Home News, że jest „wyjątkowo optymistyczny” co do propozycji, która stanowi „dobrą podstawę do negocjacji politycznych”.

Nadszedł czas, aby rozpocząć tworzenie wysp energetycznych, które można zwiększyć, dodał, dodając, że jego badania wykazały, że obie wyspy można rozszerzyć do 4-5 GW mocy wiatrowej na morzu w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat.

Dodał jednak, że dalsze zwiększanie mocy może stać się wyzwaniem technicznym i wymagałoby dużych ilości energii elektrycznej do transportu energii. Opcjonalnie można zbadać przekształcenie energii w wodór na miejscu.

„Przeniesienie tej energii do głównych węzłów zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie nie będzie łatwe” – powiedział. „Będzie to wymagało współpracy europejskiej”.

Plan obejmuje finansowanie badań i rozwoju, w tym 58 milionów dolarów rocznie na technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz dalsze inwestycje w biogaz.

Zaproponowano zachęty i dotacje w celu dalszej poprawy efektywności energetycznej w domach i budynkach oraz przejścia na ogrzewanie odnawialne. Częścią pakietu jest również mapa drogowa dla neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla sektora do 2030 r.

Plan jest pierwszym etapem szeroko zakrojonej strategii mającej na celu odsunięcie Danii od paliw kopalnych. Plany dekarbonizacji dla rolnictwa i transportu zostaną spodziewane w tym roku.

Źródło: https://www.euractiv.com/section/energy/news/denmark-plans-two-huge-energy-islands-to-meet-climate-goals/

Tagi: , , ,
poprzedni
następny