sardorbek-usmonov-7f9mqPIDNGc-unsplash

Uzbekistan przedstawia strategię energetyczną niskoemisyjną

Ministerstwo Energetyki Uzbekistanu ogłosiło opracowanie krajowej strategii niskoemisyjnej energii przy pomocy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz międzynarodowej firmy konsultingowej Corporate Solutions. Uzbekistan planuje opracowanie alternatywnych źródeł energii, w tym energii słonecznej, wodnej i wiatrowej, w celu produkcji energii elektrycznej o niskiej emisji dwutlenku węgla. Uzbekistan planuje także budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Azji Środkowej, aby zapewnić krajowi „nieprzerwaną i wysokiej jakości energię elektryczną na skalę przemysłową”, podało ministerstwo.

Strategia jest odrębna od „Noty koncepcyjnej” opublikowanej wcześniej w tym miesiącu, która przedstawia rządowy plan wytwarzania energii elektrycznej do roku 2030. Jest to plan, który przewiduje gwałtowne zmniejszenie uzależnienia kraju od energii opalanej gazem z obecnych 83% do 50% i wyznacza cele dla nowej produkcji energii jądrowej, słonecznej i wiatrowej odpowiednio na 15%, 8% i 7%.

Ministerstwo powiedział dziś, że zgodnie z ustalonymi na szczeblu krajowym wkładami w ramach Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu rząd jest zaangażowany w poprawę efektywności energetycznej i zwiększenie udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym kraju. Jak powiedział, ten najnowszy rozwój jest również częścią rosnącej roli Uzbekistanu na regionalnych i międzynarodowych rynkach energii.

Minister energii Alisher Sultanov powiedział: „Cieszymy się, że możemy ściśle współpracować z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz międzynarodową firmą konsultingową Corporate Solutions przy opracowywaniu naszej strategii dotyczącej energii niskoemisyjnej. Przejście na energię niskoemisyjną umożliwi możliwe jest dostarczenie naszemu krajowi energii elektrycznej o wysokim tempie wzrostu i poprawa jakości życia naszych obywateli ”.

Ministerstwo stwierdziło, że korporacyjne rozwiązania modelują system energetyczny Uzbekistanu w oparciu o doświadczenia Niemiec, Japonii i Hiszpanii, aby wyciągnąć wnioski z ich przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, dodając, że pomoże to ukształtować własną strategię Uzbekistanu i proces przyciągania międzynarodowych inwestycji.

Ten dziesięcioletni plan dostaw energii elektrycznej w Uzbekistanie został opracowany we współpracy z Azjatyckim Bankiem Rozwoju i Bankiem Światowym. Ma on na celu wykorzystanie do 30 GW dodatkowej mocy do 2030 r., W tym 5 GW energii słonecznej, 3,8 GW energii wodnej, 2,4 GW energii jądrowej i do 3 GW energii wiatrowej.

Działania priorytetowe określone w tym planie obejmują: modernizację i przebudowę istniejących elektrowni; budowa nowych aktywów wytwórczych z wykorzystaniem energooszczędnych technologii wytwarzania energii; poprawa systemów pomiaru mocy; dywersyfikacja paliw i rozwój odnawialnych źródeł energii – zwłaszcza energii słonecznej; oraz reformy prawne mające na celu poprawę zasad taryfowych i pomoc w przejściu na rynek hurtowy.

Środki te mają na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 10% (w porównaniu z poziomami z 2010 r.) Do 2030 r.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Uzbekistan-unveils-low-carbon-energy-strategy

Tagi: , , ,
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *