science-in-hd-ZNS6rizp9RU-unsplash

Włoscy właściciele domów mogą teraz instalować systemy PV za darmo

Włoski rząd podniósł ulgi podatkowe, które oferuje na remonty budynków i projekty dotyczące zapotrzebowania na energię – potencjalnie w tym systemy fotowoltaiczne na dachu do przechowywania – do 110%. Nowy środek jest częścią dekretu o ponownym uruchomieniu, który jest pakietem wytycznych mających na celu ożywienie włoskiej gospodarki w odpowiedzi na kryzys Covid-19.

Włoski rząd przeznaczył 55 miliardów euro (60 miliardów dolarów) na dodatki stymulujące poprzez dekret o ponownym uruchomieniu w sprawie środków stymulujących gospodarkę, aby pomóc ożywić gospodarkę kraju, gdy powoli wychodzi on z blokady Covid-19.

Środki obejmują zwiększenie tzw. „Premii ekologicznej” w przypadku projektów remontów budynków z 65% do 110% oraz skok wsparcia dla instalacji fotowoltaicznych i systemów magazynowania związanych z takimi projektami renowacyjnymi, z 50% kosztów do 110 %

Dekret został opublikowany w oficjalnym czasopiśmie włoskiego rządu w środę i już obowiązuje. Włoski parlament będzie miał 60 dni od pierwszej publikacji środków wprowadzających zmiany do ustawy. Zgodnie z tymi nowymi przepisami eko-premia – która jest ulgą podatkową (IRPEF) – zostanie zastosowana do wszystkich wydatków poniesionych między 1 lipca 2020 r. A 31 grudnia 2021 r.

Trzy kategorie

Władze zastosują ulgę podatkową w wysokości 110% do trzech rodzajów projektów remontowych, w tym izolacji budynków, wymiany systemów chłodzenia i ogrzewania w wielomieszkaniowych budynkach mieszkalnych oraz wymiany systemów chłodzenia i ogrzewania w domach jednorodzinnych. Wszystkie projekty fotowoltaiczne związane z remontami budynków, które nie zostaną uwzględnione w tych kategoriach, nie otrzymają superekonomicznej premii, ale nadal otrzymają ulgę podatkową w wysokości 50%.

Właściciele domów będą mieli trzy sposoby zabezpieczenia eko-premii: poprzez odliczenie podatku przez okres pięciu lat, poprzez przeniesienie ulgi podatkowej dla instalatorów i dostawców produktów oraz poprzez fakturowane rabaty. Tylko w przypadku pierwszej opcji właściciele domów będą musieli zaakceptować początkowe koszty inwestycji, natomiast w przypadku pozostałych dwóch opcji początkowe wydatki nie będą wymagane.

Rząd włoski ustalił cenę maksymalną w wysokości 2400 EUR za kilowat zainstalowaną instalację fotowoltaiczną i 1000 EUR / kWh za instalację magazynową. Oznacza to, że właściciele domów, którzy chcą budować projekty z wysokiej jakości komponentów, mogą być zmuszeni do poniesienia dodatkowych wydatków – szczególnie na przechowywanie.

Wszystkie systemy fotowoltaiczne lub generatory solarno-magazynowe zainstalowane z ulgą podatkową przekraczającą 110% będą mogły wprowadzać nadwyżkę energii do sieci, ale nie w ramach włoskiego systemu liczenia netto, znanego jako „Scambio sul posto”. Oznacza to, że nadwyżki zostaną przekazane włoskiej agencji energetycznej Gestore dei Servizi Energetici (GSE) za darmo. Oznacza to również, że systemy doboru o wysokim współczynniku zużycia własnego lub instalacja systemów pamięci masowej mogą być bardziej opłacalnymi opcjami.

Złożone projekty

„Dla sektora dekret Relaunch jest z pewnością doskonałą okazją do rozprzestrzeniania fotowoltaiki na dachach włoskich domach,” Paolo Rocco Viscontini, prezes stowarzyszenia PV Italia Solare , powiedział magazyn pv .

Viscontini podkreślił, że ulgi podatkowe są związane z projektami zrównoważonego budownictwa i powiedział, że właściciele domów powinni zwrócić się do wykwalifikowanych firm, które współpracują z ekspertami termotechnicznymi. „Jest to z pewnością okazja do zakwalifikowania sektora za pomocą zintegrowanych strategii opartych na jakości i profesjonalizmie, ponieważ jako stowarzyszenie będziemy pracować nad komunikowaniem potrzeby tego rodzaju podejścia” – wyjaśnił.

Viscontini podkreślił również znaczenie utrzymania rezerw po zakończeniu 2021 r., Przy jednoczesnym obniżeniu poziomu ulg podatkowych, aby umożliwić firmom inwestowanie w nowe zasoby zawodowe. „Może się tak zdarzyć, jeśli… co najmniej pięć lat jest zagwarantowanych”, stwierdził. „Tylko w ten sposób wierzymy, że można stworzyć umiejętności, a przede wszystkim stabilne miejsca pracy.”

„Rząd wykonał świetną robotę”, powiedział Alberto Pinori, prezes sekcji ANIE Rinnovabili ds. Energii odnawialnej Generalnej Konfederacji Włoskiego Przemysłu. „Przeniesienie 110% ulgi podatkowej jest z pewnością właściwym posunięciem” – wyjaśnił dalej. „Przede wszystkim dlatego, że dotyczy to banków i instytucji finansowych. Firmy te będą jednak musiały jak najszybciej podjąć działania w celu wsparcia całego łańcucha dostaw. ” Jednak zdaniem Pinori wciąż można wiele zrobić, aby usprawnić biurokratyczne procedury realizacji projektów.

50% eko-bonus dla PV związany z projektami zrównoważonego budownictwa – wraz z Scambio sul posto – był głównym motorem rozwoju energii słonecznej we Włoszech w ciągu ostatnich kilku lat.\

Źródło: https://www.pv-magazine.com/2020/05/22/italian-homeowners-can-now-install-pv-systems-for-free/

Tagi: , , ,
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *