arttu-paivinen-3nZ4SK9doVI-unsplash

Duża energetyka słoneczna i energia na gaz przybywają do Finlandii

Firma energetyczna EPV Energy planuje budowę parku słonecznego o mocy 100 MW, który zastąpi produkcję torfu. Peers Wärtsilä i Vantaa Energy planują budowę elektrociepłowni do produkcji neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla syntetycznego biogazu z wykorzystaniem energii elektrycznej i dwutlenku węgla z elektrowni wytwarzającej odpady.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym przez gminę fińska firma energetyczna EPV Energy planuje budowę parku słonecznego o mocy 80-100 MW w mieście Lapua, w regionie Południowej Ostrobotni.

Elektrownia zajmie 140 ha nieużywanych torfowisk i zastąpi produkcję energii torfowej przez grupę EPV Bioturve Oy. Wytwarzanie energii z torfu, który dostarcza około 4% energii elektrycznej w Finlandii, jest bardziej zanieczyszczające niż wytwarzanie opalane węglem i wytwarza ponad dwukrotnie więcej emisji CO 2 niż gaz ziemny.

Planowany projekt słoneczny będzie obejmował 463 680 paneli i zostanie podłączony do linii 110 kV Lapua-Sänkiaho. Nie jest jasne, czy projekt ma jakikolwiek element dotacji lub będzie miał na celu sprzedaż energii elektrycznej na rynku kasowym lub na podstawie umowy o prywatnym zakupie energii podpisanej z odbiorcą energii.

Projekt byłby jak do tej pory największą instalacją solarną w Finlandii, a kraj posiadający 205 MW mocy słonecznej na koniec ubiegłego roku, według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, w większości rozproszonych instalacji na małą skalę.

Moc na gaz

W oddzielnym projekcie fińskie przedsiębiorstwo morskie i energetyczne Wärtsilä oraz komunalne przedsiębiorstwo energetyczne Vantaa Energy ogłosiły plany budowy pierwszego w kraju zakładu wytwarzania energii elektrycznej z gazu w celu produkcji „neutralnego pod względem emisji” biogazu syntetycznego z wykorzystaniem emisji dwutlenku węgla i wytwarzanej energii elektrycznej w elektrociepłowni będącej własnością tego ostatniego.

Firmy wkrótce rozpoczną studium wykonalności projektu. „Gdy będzie to wykonalne, strony zamierzają kontynuować wspólny rozwój projektu w kierunku projektu pilotażowego na skalę komercyjną”, powiedział Wärtsilä. Wytworzony biogaz syntetyczny ma zastąpić wykorzystanie gazu ziemnego w ciepłownictwie i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla przez Vantaa Energy.

Znaczenie połączenia sieci elektroenergetycznych i gazowych w celu osiągnięcia celów UE w zakresie zmian klimatu zostało niedawno podkreślone w badaniu opublikowanym przez niemieckiego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej (TSO) TenneT oraz holenderską firmę Gasunie zajmującą się infrastrukturą i transportem gazu ziemnego. W raporcie podkreślono rolę, jaką może odgrywać zamiana energii w gaz w dalszym rozpowszechnianiu wytwarzania energii odnawialnej, w tym w zakresie sezonowej podaży i popytu. Obaj OSP wspólnie opracowują pilotażową elektrownię o mocy 100 MW w Dolnej Saksonii , w północno-zachodnich Niemczech.

Źródło: https://www.pv-magazine.com/2020/05/18/big-solar-and-power-to-gas-arrive-in-finland/

Tagi: , , , ,
poprzedni
następny