ahmed-hasan-ioA9B-RAFHE-unsplash

Odnawialne źródła energii mogą uniknąć paraliżującego LNG i rachunku dotacji na węgiel dla Bangladeszu

Amerykański cienki instytut Instytutu Ekonomiki Energetyki i Analizy Finansowej mówi, że naród powinien zmienić kolejność swojej sieci energetycznej, aby wykorzystać tanie, modułowe źródła energii odnawialnej po tym, jak nadmierna moc istniejącej elektrowni uległa pogorszeniu z powodu spadku zapotrzebowania na energię elektryczną podczas wyłączenia Covid-19.

Światowy instytut badawczy Instytutu Ekonomiki Energetyki i Analizy Finansowej (Ieefa) zalecił Bangladeszowi przejście na odnawialne źródła energii, zamiast kosztownego importu węgla i skroplonego gazu ziemnego (LNG), gdy naród próbuje wyjść z kryzysu Covid-19 .

Organizacja z siedzibą w USA powiedziała, że ​​nadwyżka produkcji energii w kraju, w którym w roku podatkowym 2018-19 zaobserwowano już mniej niż połowę mocy elektrowni, została zaostrzona przez spadek zapotrzebowania na energię spowodowany przez przemysł przemysłowy Covid-19 w Bangladeszu zamknąć.

Ieefa podała, że ​​w elektrowniach Bangladeszu wskaźnik wykorzystania mocy wyniósł zaledwie 43% w latach 2018–1919, a krajowy rachunek dotacji na wytwarzanie energii wzrósł z 530 mln USD w latach 2017–18 do 936 mln USD rok później. Szacuje się, że koszt dotacji w ostatnim roku podatkowym wyniesie 1,1 miliarda dolarów, zgodnie z szacunkami Rady Rozwoju Energetyki Bangladeszu.

Wpływ ekonomiczny

„Długoterminowe przejście z taniego gazu krajowego na droższy importowany węgiel i skroplony gaz ziemny (LNG) w połączeniu z poważną, długoterminową nadwyżką mocy, na którą czeka Bangladesz, prawdopodobnie spowoduje, że dotacje rządowe będą nadal rosły”, powiedział Simon Nicholas, analityk ds. finansów energetycznych z Ieefą i autor badania.

Wątek powiedział, że przyjęcie tanich, modułowych mocy wytwórczych energii odnawialnej i wstrzymanie płatności za moc dla przedsiębiorstw energetycznych może złagodzić to obciążenie finansowe państwa. Opłaty za moc są wypłacane generatorom za możliwość zasilania elektrowni w celu zaspokojenia wszystkich możliwych szczytów popytu, niezależnie od tego, czy takie obiekty generują, czy pozostają bezczynne.

Ieefa przytoczył niski koszt elektrowni słonecznej, która we wrześniu rozpoczęła działalność w Bangladeszu w celu dostarczenia energii za jedyne 65 USD / MWh, i wskazał na prognozy dotyczące dalszych 5-10% spadku cen energii słonecznej w następnej dekadzie.

„Przy odpowiednim wsparciu i zaangażowaniu ze strony rządu Bangladeszu koszt energii odnawialnej spadłby jeszcze bardziej, jak to zaobserwowano w innych częściach Azji Południowej”, stwierdził badanie Ieefa, w którym wezwano również do inwestycji w sieci w celu zaspokojenia wzrostu zapotrzebowania na energię na poziomie wolniejsze tempo niż wcześniej przewidywano.

Analityk Nicholas podał w wątpliwość powszechne przekonanie, że niedobory gruntów mogą ograniczać wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii w kraju, stwierdzając: „Ilość gruntów nadających się na odnawialne źródła energii w Bangladeszu prawdopodobnie będzie większa niż wcześniej zakładano”.

W opublikowanym w ubiegłym roku badaniu oszacowano, że naród może pomieścić 156 GW mocy generowania energii słonecznej na dużą skalę, 35 GW fotowoltaiki na dachu i 31 GW pływającej energii słonecznej , a także 134 GW morskiej energii wiatrowej i 16 GW turbin lądowych.

Według Ieefa Bangladesz powinien zmienić priorytety rozwoju systemu elektroenergetycznego i przekierować zasoby na technologie, aby zapewnić stabilność cen i konkurencyjność wymagane do realizacji zmian klimatu i ambicji czystej energii.

„Bangladesz ma dobrą pozycję, aby skorzystać z deflacyjnej energii odnawialnej, aby obniżyć całkowity koszt systemu i zapewnić przystępną cenowo energię dla gospodarstw domowych i przemysłu”, dodał raport. „Bangladesz, jako importer netto paliw kopalnych, jest wiodącym beneficjentem tego przejścia na energię odnawialną . Ogromne obciążenia finansowe i środowiskowe związane z importem i spalaniem paliw kopalnych muszą z pewnością dać Bangladeszowi impuls, którego potrzebuje, aby skorzystać ze zrównoważonych korzyści energii odnawialnej. ”

Bangladesz chce w przyszłym roku wygenerować 10% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Źródło: https://www.pv-magazine.com/2020/05/26/renewables-can-avoid-crippling-lng-and-coal-subsidy-bill-for-bangladesh/

Tagi: , , , , , , , , , , , ,
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *