black-and-silver-solar-panels-159397

Coraz bliżej 600 Wp – postęp producentów paneli fotowoltaicznych

Kilka miesięcy temu jeden z chińskich producentów paneli fotowoltaicznych wprowadził na rynek moduł o mocy powyżej 500 Wp. Rozpoczęło to wyścig producentów z Państwa Środka o stworzenie modułu o jak największej mocy. Teraz do gry przyłączył się największy na świecie producent paneli PV.

Jako pierwszy przekroczenie bariery 500 Wp w zakresie mocy pojedynczego modułu fotowoltaicznego ogłosił kilka miesięcy temu jeden z największych na świecie producentów Trina Solar.

Seryjną produkcję modułów monokrystalicznych PERC serii Vertex o mocy +500 W Trina Solar rozpoczęła w połowie marca i jeszcze w tym samym miesiącu zrealizowała pierwszą dostawę tych modułów na Sri Lankę, gdzie zasilą elektrownię fotowoltaiczną o mocy 10 MW.

O nowych panelach wiadomo, że długość boku zastosowanych w nich 150 ogniw tpy three-cut wynosi 21 cm, a ich sprawność sięga 21 proc. Moduły Vertex +500 W mają być dostępne nie tylko w wersji jednostronnej, ale także dwustronnej, co dodatkowo zwiększy uzyski energii dzięki aktywnej tylnej stronie.

Chińska firma zapewniała, że zastosowanie dwustronnych modułów serii Vertex w porównaniu do „konwencjonalnych” dwustronnych modułów o mocy 410 W przekłada się na zredukowanie kosztów po stronie tzw. balane of system o 6-8 proc., a to pozwala obniżyć średni koszt wytwarzania energii w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) przeciętnie o 3-4 proc.

Ostatnio rekordową moc paneli dostarczonych przez Trina Solar, na poziomie 515,8 Wp, potwierdziła firma certyfikująca TÜV Rheinland.

W międzyczasie o wprowadzeniu na rynek modułów o mocy równej lub przekraczającej 500 Wp informowali też inni producenci z Chin – w tym Risen Energy, który ma oferować moduły składające się z ogniw klasy M12 o długości boku 21 cm, czyli o kilka centymetrów dłuższym niż w ogniwach stosowanych dotychczas w najpopularniejszych modułach – ogniwach klasy M2 o długości boku 15,6 cm czy klasy M4 o długości boku 16,6 cm. Sprawność modułów Risen Energy o mocy 500 W ma sięgać 20,8 proc.

Do gry włączyli się też inni najwięksi na świecie producenci z Państwa Środka. JA Solar poinformował ostatnio o wprowadzaniu do produkcji modułu o rekordowej mocy +525 W. Ten producent na razie nie podał specyfikacji nowego modułu, informując, że będzie on dostępny w drugiej połowie tego roku.

Z kolei Longi Solar ogłosił wprowadzenie na rynek modułu serii HI-Mo 5 o mocy 530 Wp, którego sprawność ma przekraczać 21 proc. i w którym zostaną zastosowane ogniwa połówkowe oraz 9 busbarów.

Teraz wprowadzenie na rynek modułu o jeszcze większej mocy, mającej wynieść aż 580 Wp, zapowiedział największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych JinkoSolar.

Jak podkreśla w komunikacie chińska firma, jednostkowa moc tego modułu będzie o 40 proc. wyższa od przeciętnej mocy modułów stosowanych obecnie przy budowie naziemnych farm fotowoltaicznych.

Moduł o nazwie Tiger Pro ma bazować na rozwijanej dotychczas serii monokrystalicznych modułów PERC o nazwie Tiger. Najnowszym produktem z tej serii, który już trafił na rynek, jest moduł o mocy 475 Wp, którego sprawność ma sięgać 21,16 proc.

Z informacji, które zostały podane dotychczas przez chińskiego producenta, wiadomo na razie, że w nowym module Tiger Pro wykorzystane zostaną połówkowe ogniwa oraz technologia Tiling Ribbon mająca zmniejszyć odstępy między ogniwami. Zastosowanych zostane ponadto 9 busbarów.

Moduł ma być dostępny zarówno w wersji jednostronnej jak i dwustronnej – o sprawności wynoszącej odpowiednio 21,6 proc. oraz 21,4 proc.

Na wersję jednostronną JinkoSolar ma oferować 25-letnią gwarancję uzysku energii, z kolei na wersję wytwarzającą energię również z tylnej strony chiński producent oferuje gwarancję wynoszącą 30 lat.

Moduły Tiger Pro mają trafić do seryjnej produkcji w trzecim kwartale 2020 r.

Źródło: portal gramwzielone.pl

Tagi: ,
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *