300-sl-alternative-energy-blue-sky-clouds-371900

Huawei wprowadza sztuczną inteligencję w celu ulepszenia falowników słonecznych

Chiński konglomerat ujawnił, w jaki sposób w tym roku jeszcze bardziej zintegruje sztuczną inteligencję (AI) ze swoimi urządzeniami smyczkowymi. Podejście to obejmuje przekształcenie falowników w inteligentne sterowniki PV, opracowanie modułów wnioskowania AI oraz stworzenie platformy szkolenia i wnioskowania AI. Uczenie maszynowe zostanie również uwzględnione w operacjach i konserwacji, zarządzaniu siecią i projektowaniu instalacji fotowoltaicznej.

Po opracowaniu w zeszłym roku swojego pierwszego inwertera słonecznego opartego na sztucznej inteligencji (AI), chiński konglomerat Huawei ujawnił, w jaki sposób zamierza zintegrować AI w swojej działalności związanej z energią słoneczną.

Według Huawei w tym roku „będzie świadkiem kompleksowej integracji technologii chmury, AI i 5G”.

Opracowany przez firmę dokument z planem sztucznej inteligencji powiedział, że rozszerzy integrację AI na falowniki łańcuchowe, przekształcając je w inteligentne kontrolery PV, opracowując moduły wnioskowania AI i tworząc platformę szkolenia i wnioskowania AI.

Producent powiedział, że jego inwertory strunowe zostaną ulepszone w celu precyzyjnego zbierania danych w czasie rzeczywistym z kontrolą w czasie rzeczywistym optymalizacji wydajności energii na poziomie łańcucha, wykrywaniem łuku prądu stałego i reakcją na sterowanie związane z siecią – w tym wnioskowanie w czasie rzeczywistym, wykonywanie oraz możliwości sterowania w pętli zamkniętej.

Wymienione urządzenia do wnioskowania AI poprawią gromadzenie danych urządzenia i wnioskują modele AI w celu optymalnego wytwarzania energii w czasie rzeczywistym, według producenta falownika.

Huawei dodał, że platforma szkolenia i wnioskowania AI ma na celu dalszą optymalizację modeli algorytmów AI bez konieczności zmiany istniejących urządzeń.

Testowanie

Producent twierdził, że użycie falowników strunowych wyposażonych w szkolenie AI i modelowanie oparte na sieci neuronowej pozwoliłoby na zwiększenie wytwarzania energii, powołując się na testy przeprowadzone w elektrowniach fotowoltaicznych w chińskiej prowincji Anhui. Wydajność energetyczna wzrosła średnio o 1,31% w ciągu 183 dni, zgodnie z planem działania Huawei AI, który zwiększył wydajność energetyczną o 0,5-1% w dwóch projektach należących do China General Nuclear Power Group Huanghen Hydropower.

Producent falownika powiedział, że algorytmy AI są również stosowane w celu zapobiegania pożarom, szczególnie spowodowanym przez łuki prądu stałego na skutek słabego kontaktu. Huawei powiedział, że jego rozwiązanie przerywaczy zwarć łukowych (AFCI) jest już w stanie modulować działanie systemu fotowoltaicznego po wykryciu ryzyka pożaru. Mówi się również, że technologia jest w stanie nauczyć się funkcji łuku za pomocą modeli AI, opartych na bazie danych zawierającej ponad 1 milion funkcji łuku.

Dokument planu działania Huawei zawiera plany poprawy zdolności AI w zakresie obsługi i konserwacji (O&M), zarządzania siecią i projektowania instalacji fotowoltaicznej. W przypadku tych pierwszych Huawei powiedział, że narzędzia do przetwarzania błędów zintegrowane z technologią AI mogą w najbliższej przyszłości zastąpić ekspertów O&M.

„Ponieważ systemy AI wykonują powtarzalne i niebezpieczne zadania, technologie te uwalniają ludzi od codziennej pracy, zmniejszając w ten sposób siłę roboczą, jednocześnie zwiększając wydajność, szybkość i dokładność” – powiedziała firma.

Źródło: https://www.pv-magazine.com/2020/05/07/huawei-to-ramp-up-artificial-intelligence-to-improve-solar-inverters/

Zdjęcie ThisIsEngineering z Pexels

Tagi: , ,
poprzedni
następny