agriculture-alternative-energy-clouds-countryside-414837

BNEF podał aktualne koszty energii z wiatru i fotowoltaiki

Zdaniem ekspertów Bloomberg New Energy Finance, konkurencyjność  energii z wiatru i fotowoltaiki znacząco wzrosła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w porównaniu z pozostałymi rodzajami źródłami energii.

Jak opublikował portal gramwzielone.pl, z opublikowanej przez Bloomberg New Energy Finance analizy wynika, że elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne to najtańsze źródła energii w 2/3 części świata, w której wypracowuje się 71 proc. globalnego produktu brutto i wytwarza 85 proc. energii.

Tifenn Brandily, główny autor raportu w BNEF, skomentował: „Nastąpiła znacząca poprawa konkurencyjności kosztowej energii słonecznej i wiatrowej. Częściowo wynika to z faktu, że technologia fotowoltaiczna i wiatrowa jest coraz lepsza w wydobywaniu zasobów odnawialnych. Nasza analiza sugeruje jednak, że od 2016 r. aukcje zmuszają deweloperów do osiągania oszczędności kosztów poprzez zwiększanie wielkości projektów i portfeli. Większa skala pozwala im obniżyć koszty bilansu zakładu, kosztów operacyjnych i utrzymania – i mieć silniejszą pozycję negocjacyjną przy zamawianiu sprzętu.” [tłumaczenie redakcji].

Bloomberg New Energy Finance policzył na podstawie danych z około 7 tysięcy projektów, że w skali globalnej średni koszt wytwarzania energii z lądowych farm wiatrowych w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) spadł przeciętnie o 9 proc. w porównaniu do drugiej połowy 2019 r. – do średniego poziomu 44 USD/MWh.

BNEF ocenia, że odnotowany ostatnio spadek kosztów wytwarzania energii z lądowych farm wiatrowych to głównie zasługa zwiększenia średniej mocy instalowanych turbin, która obecnie ma wynosić 4,1 MW. Średni koszt inwestycji w farmy wiatrowe na lądzie ma natomiast sięgać około 0,7 mln USD/MW.

Lądowe farmy wiatrowe mają być obecnie najtańszymi źródłami energii m.in. w Kanadzie, USA, Brazylii, Argentynie, Turcji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Niemczech, a także w Polsce.

Według analityków Bloomberga energia wiatrowa może być obecnie wytwarzana najniższym kosztem w Brazylii (24 USD/MWh). BNEF odnotowuje przy tym, że kryzys gospodarczy, który rozpoczął się w tym kraju w 2016 roku, przełożył się na wzrost kosztu kapitału, co podniosło CAPEX inwestycji wiatrowych, jednak obecnie oprocentowanie kredytów ma tam wracać do poziomu sprzed kryzysu.

Z kolei w USA, Indiach oraz Hiszpanii średni koszt wytarzania energii wiatrowej na lądzie ma wynosić obecnie odpowiednio 26 USD/MWh, a w przypadku dwóch ostatnich krajów 29 USD/MWh – bez uwzględnienia dodatkowych subsydiów i ulg podatkowych, które są oferowane m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Z kolei w porównaniu do drugiej połowy zeszłego roku średni koszt produkcji energii z przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych w skali globalnej zmalał według Bloomberga średnio o 4 proc. i wynosi obecnie około 50 USD/MWh.

Elektrownie fotowoltaiczne na konstrukcjach statycznych mają być obecnie najtańszym źródłem energii m.in. we Francji, Grecji, Egipcie, Indiach czy Chinach, które są największym na świecie rynkiem fotowoltaicznym i w których obecnie według Bloomberga osiągalny jest koszt wytarzania na poziomie 38 USD/MWh – o 9 proc. niższy od kosztu z drugiej połowy ubiegłego roku, co ma być zasługą rosnącej popularności modułów monokrystalicznych, które posiadają wyższą sprawność w porównaniu do przeważających wcześniej na rynku modułów typu polikrystalicznego.

Bloomberg szacuje, że średni koszt produkcji energii z fotowotlaiki w Chinach jest już niemal tak niski, jak koszt wytwarzania energii z elektrowni węglowych, który ma wynosić przeciętnie 35 USD/MWh.

Z kolei elektronie PV na konstrukcjach nadążnych, czyli tzw. trackerach, to według Bloomberga obecnie najtańsze źródło energii m.in. w Kolumbii, Chile, RPA i Australii.

Analitycy BNEF informują, że w krajach o najlepszym nasłonecznieniu osiągalny jest obecnie LCOE dla fotowoltaiki na poziomie 23-29 USD/MWh.

Najtańsze źródła wytwarzania energii elektrycznej w I poł. 2020 r. Źródło: BNEF.

Wśród czynników, które w ostatnich latach prowadziły do spadku kosztu wytwarzania energii z wiatru czy fotowoltaiki, analitycy Bloomberg New Energy Finance wymieniają rosnącą popularność aukcji, które skłaniają inwestorów do obniżania kosztów inwestycji oraz zwiększania skali projektów, co dodatkowo wpływa na obniżenie jednostkowych kosztów inwestycji – m.in. dzięki lepszej pozycji w negocjacjach z dostawcami turbin czy paneli PV.

Bloomberg New Energy Finance podaje też aktualny, średni koszt bateryjnego magazynowania energii, który obecnie ma wynosić przeciętnie 150 USD/MWh i jest o połowę niższy od średniego kosztu notowanego jeszcze dwa lata temu.

Także w tym obszarze BNEF odnotowuje korzystny wpływ, jaki na jednostkowe koszty ma rosnąca skala projektów. Przeciętna pojemność obecnie realizowanych magazynów ma wynosić około 30 MWh w porównaniu do około 7 MWh cztery lata temu.

Najniższe koszty gromadzenia energii w bateryjnych magazynach energii na poziomie 115 USD/MWh mają być obecnie osiągalne w Chinach, co ma wynikać z bliskości całego łańcucha dostaw i większej popularności baterii wykonanych w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP).

BNEF porównuje koszt przechowywania energii w bateryjnych magazynach do kosztu wytwarzania energii w elektrowniach gazowych typu OCGT, który ma wynosić w USA około 99 USD/MWh, w Japonii ok. 235 USD/MWh, a w Chinach – 145 USD/MWh – czyli już powyżej LCOE notowanego aktualnie w przypadku bateryjnego magazynowania energii.

Globalne porównanie LCOE – PV. Wiatr i baterie. Źródło: BNEF.

Tagi: , , , ,
poprzedni
następny