pexels-mike-110844

RANKING sieci ładowania samochodów elektrycznych 2021

Liczba lokalizacji, stacji i punktów ładowania aut elektrycznych w 16 największych sieciach ładowania „elektryków” w Polsce – oto druga edycja rankingu stacji ładowania e-samochodów, przygotowana przez WysokieNapiecie.pl. Pokazujemy wielkości sieci ładowania na koniec 2020 roku i ich plany rozwoju na 2021 rok. Po raz pierwszy pokazujemy także liczbę punktów ładowania CCS o mocy 100 kW i większej.

Chociaż Polska ciągnie się w europejskim ogonie rozwoju elektromobilności (od Niemiec czy Francji dzieli nas kilka lat rozwoju), to ten rodzaj napędu podbija serca polskich kierowców w porównywalnym tempie co na Zachodzie. Cały rynek rośnie o przynajmniej o kilkadziesiąt procent rocznie.

Na początku maja 2021 roku po polskich drogach jeździło 23,8 tys. samochodów elektrycznych (wzrost o 114% rok do roku), z czego niemal połowę stanowiły auta całkowicie na baterię, a pozostałą część hybrydy plug-in. Co miesiąc Polacy i krajowe firmy rejestrują już po ok. 1,5 tys. nowych aut z wtyczką, i wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku zbliżymy się do 3 tys. rejestracji „elektryków” miesięcznie.

Wszystkie sieci rosną wolniej niż planowały

Dużo wolniej rośnie natomiast sieć stacji ładowania. Polska ma już bazową siatkę, pozwalającą na podróżowanie po kraju, ale daleko jej jeszcze do gęstości i niezawodności stacji na Zachodzie. Główny powód to brak klientów. Firmy stawiające ładowarki liczyły, że popyt na ich usługi (czyli liczba aut elektrycznych na polskich drogach) będzie dużo większy, niż jest dziś. Część się sparzyła i chciałaby się z tego biznesu wycofać. Takie plany ogłosiła na łamach WysokieNapiecie.pl Polska Grupa Energetyczna, a Lotos poinformował nas właśnie, że nie zamierza już rozwijać swojej sieci.

Także u innych operatorów widać rewizję ich planów rozwoju. Żadna z 12 największych sieci, które znalazły się w ubiegłorocznym rankingu stacji ładowania aut elektrycznych portalu WysokieNapiecie.pl nie zrealizowała swoich planów rozwoju na 2020 rok.

Źródło:

Tagi:
poprzedni
następny