pexels-mike-van-schoonderwalt-5506046

Do 2050 roku zielony wodór może być tańszy od gazu ziemnego.

W nowym badaniu BloombergNEF (BNEF) stwierdzono, że ​​uśredniony koszt wodoru (LCOH2) wytwarzanego z odnawialnej energii elektrycznej ma spadać szybciej niż wcześniej szacowano. BNEF przewiduje obecnie, że zielony wodór ze źródeł odnawialnych powinien być tańszy niż gaz ziemny (na podstawie równoważnika energii) do 2050 r. Na 15 z 28 modelowanych rynków, przy założeniu kontynuacji zwiększania skali. Kraje te odpowiadały za jedną trzecią światowego PKB w 2019 r.

Na wszystkich modelowanych rynkach BNEF stwierdził, że zielony wodór powinien stać się tańszy zarówno od niebieskiego wodoru (z paliw kopalnych z wychwytywaniem i magazynowaniem dwutlenku węgla – CCS), jak i zanieczyszczający szary wodór z paliw kopalnych bez CCS.

Według prognozy BNEF, koszty produkcji zielonego wodoru z odnawialnej energii elektrycznej powinny spaść nawet o 85% od dziś do 2050 r., Prowadząc do kosztów poniżej 1 USD / kg (7,4 USD / MMBtu) do 2050 r. Na większości modelowanych rynków.

Koszty te są o 13% niższe niż poprzednia prognoza BNEF na 2030 r. I 17% niższe niż jej stara prognoza na 2050 r. BNEF powiedział, że jego zaktualizowana prognoza dotycząca uśrednionego kosztu odnawialnej energii elektrycznej (LCOE) jest głównym czynnikiem powodującym spadek prognozy LCOH2.

BNEF spodziewa się, że średni uśredniony koszt fotowoltaiki będzie o 40% niższy do 2050 r. Niż dwa lata temu, napędzany bardziej automatyczną produkcją, mniejszym zużyciem krzemu i srebra, wyższą wydajnością fotowoltaiczną ogniw słonecznych oraz wyższą wydajnością przy użyciu paneli bifacial.

Koszt energii elektrycznej będzie stanowił większość kosztów produkcji odnawialnej półrocza do 2030 r., A resztę stanowić będą koszty związane z elektrolizerem.

Tak niskie koszty odnawialnego wodoru mogą całkowicie zmienić mapę energetyczną. Pokazuje, że w przyszłości co najmniej 33% światowej gospodarki mogłoby być zasilane czystą energią za nie centa więcej, niż płaci się za paliwa kopalne. Ale technologia będzie wymagała ciągłego wsparcia rządowego, aby się tam dostać – jesteśmy teraz w górnej części krzywej kosztów, a aby dostać się do najniższej części, potrzebne są inwestycje wspierane przez politykę.

Do 2030 r. Budowanie instalacji do produkcji niebieskiego wodoru w większości krajów nie będzie miało ekonomicznego sensu, chyba że ograniczenia przestrzenne będą problemem dla odnawialnych źródeł energii. Firmy, które obecnie stawiają na produkcję wodoru z paliw kopalnych za pomocą CCS, będą miały co najwyżej dziesięć lat, zanim poczują ucisk. Ostatecznie te aktywa zostaną podcięte, podobnie jak to, co dzieje się dziś z węglem w energetyce.

Z jednej strony obniżenie prognozy było zaskakujące, z drugiej nie. Tak to wygląda z czystą energią. Z roku na rok taniej, szybciej niż ktokolwiek się spodziewa. Kluczowym czynnikiem jest spadający koszt energii elektrycznej z fotowoltaiki słonecznej. Obecnie uważamy, że energia słoneczna PV będzie o 40% tańsza do 2050 r. Niż to, co myśleliśmy zaledwie dwa lata temu.

—Martin Tengler, główny analityk wodoru w BloombergNEF
Analiza LCOH2 BNEF obejmuje 627 modelowanych projektów na 28 rynkach. Wszystkie dane wejściowe i wyniki LCOH2 są dostępne w modelu wyceny projektu wodorowego BNEF (H2Val).

Tagi: , , ,
poprzedni
następny