Capacity 2020

Świat dodał rekordową ilość nowych mocy energii odnawialnej w 2020 roku.

Pomimo pandemii COVID-19, wyprodukowano ponad 260 GW mocy w zakresie odnawialnych źródeł energii dodanych na całym świecie w 2020 r., pobijając poprzedni rekord o prawie 50%. Dyrektor generalny IRENA, Francesco La Camera, wita początek „dekady odnawialnych źródeł energii”
Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 5 kwietnia 2021 – Globalne zwiększenie mocy w zakresie odnawialnych źródeł energii w 2020 r. Pobiło wcześniejsze szacunki i wszystkie poprzednie rekordy pomimo spowolnienia gospodarczego, które było wynikiem pandemii COVID-19. Według danych opublikowanych dziś przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) świat dodał w zeszłym roku ponad 260 gigawatów (GW) mocy odnawialnej, przekraczając wzrost w 2019 roku o blisko 50 procent.

Z rocznych statystyk dotyczących mocy odnawialnych IRENA w 2021 r. Wynika, że ​​udział energii odnawialnej we wszystkich nowych zdolnościach wytwórczych znacznie wzrósł drugi rok z rzędu. Ponad 80 procent całej nowej mocy dodanej w zeszłym roku pochodziło ze źródeł odnawialnych, a energia słoneczna i wiatrowa stanowią 91 procent nowych odnawialnych źródeł energii.

Rosnący udział odnawialnych źródeł energii w całości można częściowo przypisać likwidacji netto wytwarzania energii z paliw kopalnych w Europie, Ameryce Północnej i po raz pierwszy w całej Eurazji (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Federacja Rosyjska i Turcja). Całkowity dodatek paliw kopalnych spadł do 60 GW w 2020 r. Z 64 GW w roku poprzednim, co wskazuje na dalszy trend spadkowy w ekspansji paliw kopalnych.

„Te liczby opowiadają niezwykłą historię o odporności i nadziei. Pomimo wyzwań i niepewności roku 2020, energia odnawialna okazała się źródłem niezaprzeczalnego optymizmu co do lepszej, bardziej sprawiedliwej, odpornej, czystej i sprawiedliwej przyszłości ”- powiedział dyrektor generalny IRENA Francesco La Camera. „Wielki reset był chwilą refleksji i szansą na zrównanie naszej trajektorii ze ścieżką do dobrobytu sprzyjającego włączeniu społecznemu i są oznaki, że to chwytamy.

„Pomimo trudnego okresu, jak przewidywaliśmy, rok 2020 oznacza początek dekady odnawialnych źródeł energii” – kontynuował La Camera. „Koszty spadają, rynki czystych technologii rosną i nigdy wcześniej korzyści z przejścia na energię nie były tak wyraźne. Tendencja ta jest nie do powstrzymania, ale jak podkreśla przegląd naszego programu World Energy Transitions Outlook, wiele pozostaje do zrobienia. Nasza prognoza 1,5 stopnia pokazuje, że znaczące planowane inwestycje energetyczne muszą zostać przekierowane, aby wspierać transformację, jeśli mamy osiągnąć cele na 2050 r. W tej krytycznej dekadzie działań społeczność międzynarodowa musi traktować ten trend jako źródło inspiracji, aby pójść dalej ”- podsumował.

Wzrost zainstalowanej mocy o 10,3% oznacza ekspansję, która przewyższa długoterminowe trendy skromniejszego wzrostu rok do roku. Pod koniec 2020 r. Światowe moce wytwórcze ze źródeł odnawialnych wyniosły 2 799 GW, przy czym nadal największy udział miała energia wodna (1 211 GW), chociaż energia słoneczna i wiatrowa szybko nadrabiają zaległości. Dwa zmienne źródła odnawialnych źródeł energii zdominowały wzrost mocy w 2020 r. O 127 GW i 111 GW nowych instalacji odpowiednio dla energii słonecznej i wiatrowej.

Chiny i Stany Zjednoczone Ameryki to dwa wyjątkowo rozwijające się rynki od 2020 r. Chiny, już największy na świecie rynek odnawialnych źródeł energii, dodały w zeszłym roku 136 GW, z czego większość pochodziła z 72 GW wiatru i 49 GW energii słonecznej. Stany Zjednoczone zainstalowały w zeszłym roku 29 GW odnawialnych źródeł energii, prawie 80 proc. Więcej niż w 2019 r., W tym 15 GW energii słonecznej i około 14 GW wiatru. Afryka nadal systematycznie się rozwijała, odnotowując wzrost o 2,6 GW, nieco więcej niż w 2019 r., Podczas gdy Oceania pozostała najszybciej rozwijającym się regionem (+ 18,4%), chociaż jej udział w globalnej mocy jest niewielki i prawie cała ekspansja miała miejsce w Australii.

Najważniejsze informacje według technologii:

Energia wodna: wzrost odzysku energii wodnej w 2020 r., Przy czym uruchomienie kilku dużych projektów opóźniono w 2019 r. Chiny dodały 12 GW mocy, a następnie Turcja z 2,5 GW.
Energia wiatrowa: ekspansja wiatru wzrosła prawie dwukrotnie w 2020 r. W porównaniu z 2019 r. (111 GW w porównaniu do 58 GW w zeszłym roku). Chiny dodały 72 GW nowej mocy, a następnie Stany Zjednoczone Ameryki (14 GW). Dziesięć innych krajów zwiększyło moce wiatrowe o ponad 1 GW w 2020 r. Morska energia wiatrowa wzrosła do około 5% całkowitej mocy wiatrowej w 2020 r.
Energia słoneczna: Całkowita moc słoneczna osiągnęła obecnie mniej więcej taki sam poziom jak moc wiatrowa, głównie dzięki ekspansji w Azji (78 GW) w 2020 r. Znaczny wzrost mocy w Chinach (49 GW) i Wietnamie (11 GW). Japonia dodała również ponad 5 GW, a Indie i Republika Korei rozszerzyły moce słoneczne o ponad 4 GW. Stany Zjednoczone dodały 15 GW.
Bioenergia: Wzrost mocy netto spadł o połowę w 2020 r. (2,5 GW w porównaniu do 6,4 GW w 2019 r.). Moc bioenergetyczna w Chinach wzrosła o ponad 2 GW. Europa jest jedynym innym regionem, który ma znaczną ekspansję w 2020 r., Dodając 1,2 GW mocy bioenergetycznej, podobnie jak w 2019 r.
Energia geotermalna: Bardzo mała moc dodana w 2020 r. Turcja zwiększyła moc o 99 MW i niewielkie ekspansje miały miejsce w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.
Energia elektryczna poza siecią: moc poza siecią wzrosła o 365 MW w 2020 r. (2%), osiągając 10
Źródło: www.irena.org

Tagi:
poprzedni
następny