pexels-dan-whitfield-2030683

Nowa Zelandia zmusi banki do raportowania wpływu na klimat.

Nowa Zelandia może sprawić, że banki ujawnią swój wpływ na zmiany klimatyczne, co jest pierwszym takim aktem prawnym na świecie, który uczyni przejrzystym wpływ sektora bankowego na środowisko.

Ustawodawstwo zmusza banki do ujawnienia wpływu, jaki wywierają ich inwestycje. Minister handlu Nowej Zelandii David Clark powiedział, że prawo to nakłada obowiązek raportowania nie tylko na banki, ale także firmy inwestycyjne i ubezpieczeniowe.

„Stanie się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził takie prawo, oznacza, że ​​mamy możliwość pokazania prawdziwego przywództwa i utorowania drogi innym krajom do wprowadzenia obowiązkowych ujawnień związanych z klimatem” – powiedział AFP.

W ramach tego posunięcia Nowa Zelandia zmusi swoje instytucje finansowe do zgłaszania swojego wpływu na klimat w świecie rzeczywistym, udostępniając społeczeństwu tablice oceny ich wyników. „Ważne jest, aby każda część gospodarki Nowej Zelandii pomagała nam ograniczać emisje i przechodzić na niskoemisyjną przyszłość” – dodał.

Ustawodawstwo zostało wprowadzone w poniedziałek i wprowadziłoby obowiązek raportowania klimatu do 2023 r., Gdyby został przyjęty.

Clark dodał, że ustawodawstwo zapewni organizacjom finansowym ujawnianie wszystkich swoich działań związanych ze zmianami klimatu, jednocześnie zmuszając je do podejmowania pozytywnych działań przeciwko zmianom klimatycznym.

Minister ds. Zmian klimatycznych Nowej Zelandii James Shaw powiedział, że te roczne raporty klimatyczne podkopałyby inwestycje wysokoemisyjne, jednocześnie rzucając światło na to, jak takie inwestycje nie mogą się rozwijać, ponieważ kraj dąży do ograniczenia emisji. „Po prostu nie możemy osiągnąć zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., jeśli sektor finansowy nie wie, jaki wpływ mają ich inwestycje na klimat” – powiedział AFP zacytował Shaw.

Ponadto Shaw ma nadzieję, że to posunięcie pomoże wprowadzić zagrożenia klimatyczne i sposoby ich zwalczania do „serca podejmowania decyzji finansowych i biznesowych”.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zobowiązała się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Ponadto kraj zamierza do 2035 r. wytwarzać całą energię ze źródeł odnawialnych.

Tagi: , ,
poprzedni
następny