cz-1-800x450

Czeski rząd powołuje komisję do oceny nowego zielonego ładu.

Wicepremier Karel Havlíček zapowiedział w poniedziałek powołanie nowej komisji rządowej, której zadaniem będzie obliczenie wpływu Europejskiego Zielonego Ładu na Czechy.

Decyzja o powołaniu nowej komisji ds. Zielonego Ładu, zainspirowana poprzednią „komisją węglową”, której zadaniem było ustalenie daty wycofania węgla, zapadła po spotkaniu Havlíčka z pracodawcami i przedstawicielami związków zawodowych, którzy powiedzieli, że Komisja Europejska tak nie przedstawił żadnych analiz wpływu umowy na poszczególne państwa członkowskie.

Jednak zdaniem przedstawicieli branży Czechy będą jednym z krajów UE, na które największy wpływ będzie miał Zielony Ład i cel UE w zakresie neutralności klimatycznej.

Według zeszłorocznego badania McKinsey osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Jest realistyczne dla Czech, ale wymagałoby inwestycji w wysokości 150 miliardów euro. Kraj musiałby zamknąć elektrownie węglowe i uruchomić nowe bloki atomowe.

Masowe inwestycje w odnawialne źródła energii byłyby również jednym z kluczy do sukcesu. Rząd czeski korzysta z funduszy unijnych, w tym z funduszy spójności UE, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji czy nowo utworzonego funduszu modernizacyjnego.

Łącznie w następnym okresie programowania Czechy powinny otrzymać około 37 miliardów euro, w tym 21 miliardów euro z funduszy spójności, a 30% wydatków UE powinno zostać przeznaczonych na ochronę klimatu. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Źródło: www.euractiv.com

Tagi: , , ,
poprzedni
następny