Borssele_Wind_Turbine_149516122883845-590x2000

Czy szyna bałtycka połączy wiatraki w Polsce i Danii? Orsted zapowiada transfer wiedzy.

Polska Grupa Energetyczna będzie realizować dwa projekty morskich farm wiatrowych we współpracy z duńskim Orsted. Duńczycy przekażą Polakom wiedzę o budowie offshore. Liczą na jej rozwój i opisują nowe obszary współpracy w Polsce: łączenie rynków energii z użyciem tak zwanej szyny bałtyckiej oraz wodór.

– Podział odpowiedzialności między Orsted i Polską Grupę Energetyczną sprawia, że strona duńska jest odpowiedzialna za zapewnienie pakietu technologicznego offshore a polska – onshore. Wymiana know-how będzie następować w całym cyklu życia tych projektów – tłumaczy Orsted w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

W zeszłym tygodniu Polska Grupa Energetyczna i Orsted podpisały wstępne porozumienie opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern 50 procent udziałów w dwóch projektach budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 2,5 GW oraz przy realizacji tych projektów.

Wiceprezes Orsted Offshore Rasmus Errboe powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że współpraca z Polakami „to jest bardzo dobry punkt startowy”. – Z całą pewnością Orsted będzie dzielić się swoimi doświadczeniami oraz globalnymi możliwościami na polskim rynku – podkreślił Errboe. Wiceprezes Orsted Offshore dodał, że duńska firma chce być kluczowym impulsem dla dalszego rozwoju polskiego łańcucha dostaw w sektorze morskich farm wiatrowych. A będzie on konkurował nie tylko na rynku krajowym, ale również na gwałtownie rosnącym rynku globalnym – dodał.

Jednak to nie koniec możliwej współpracy. – Morska energetyka wiatrowa jako przedsięwzięcie wielkiej skali i stabilne źródło energii może odegrać ważną rolę przy transformacji polskiego rynku energii oraz zwiększaniu bezpieczeństwa dostaw. Nie było jeszcze wiążącego zobowiązania politycznego w sprawie łączenia sieci elektroenergetycznych regionu Morza Bałtyckiego, ale w Orsted wierzymy w znaczący potencjał takiego rozwiązania. Polska morska energetyka wiatrowa może być jego składową w przyszłości – tłumaczy biuro prasowe tej spółki w komentarzu dla BiznesAlert.pl. Odnosi się w ten sposób do dyskusji na temat łączenia rynków energii na Morzu Bałtyckim z użyciem tak zwanej szyny bałtyckiej, czyli sieci połączeń elektroenergetycznych mającej odprowadzać energię z morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Orsted liczy także na możliwość współpracy w sektorze wodorowym w przyszłości. – Jesteśmy obecnie zaangażowani w sześć projektów wodoru odnawialnego w Europie. Dla nas wodór i offshore idą ręka w rękę, ale ponieważ morska energetyka wiatrowa w Polsce dopiero zaczyna rozwój, jest za wcześnie na to, byśmy byli bardzo konkretni w sprawie projektów wodorowych w Polsce. Jednocześnie Polska ma odpowiedni profil do rozwoju przemysłu wodoru odnawialnego: duży potencjał morskiej energetyki wiatrowej i firmy przemysłowe używające obecnie wodoru szarego w procesach produkcyjnych, który mógłby zostać zastąpiony przez wodór odnawialny, gdy ten stanie się dostępny na dużą skalę.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Źródło: https://biznesalert.pl/pge-orsted-offshore-morskie-farmy-wiatrowe-szyna-baltycka-wodor-oze-energetyka/

Tagi: , , ,
poprzedni
następny