anastasia-zhenina-E4XARZNDjzI-unsplash

Nowy typ ogniw słonecznych działających w pomieszczeniach

Jak zwracają uwagę naukowcy z Imperial College London i chińskiego Uniwersytetu w Suzhou, używamy coraz więcej tzw. inteligentnych urządzeń – smartfonów, głośników, czujników monitorujących zdrowie, sensorów domowych itp. Działające w nich zwykłe baterie mogą się szybko wyczerpywać, a do tego często zawierają toksyczne chemikalia.

Rozwiązaniem mogłyby być ogniwa słoneczne, ale typowe panele za słabo działają w słabym, sztucznym świetle.

Autorzy publikacji, która ukazała się w piśmie „Advanced Energy Materials” odkryli jednak nowy rodzaj materiałów, które mają temu zaradzić.

„Dzięki sprawnemu pochłanianiu światła pochodzącego z lamp używanych powszechnie w domach i różnych budynkach, materiały te mogą zamieniać światło w elektryczność z wydajnością typową dla komercyjnych technologii. Zidentyfikowaliśmy już kilka możliwych ulepszeń, które pozwolą tym materiałom w niedalekiej przyszłości przewyższyć możliwości istniejących już technologii fotowoltaicznych ogniw stosowanych w pomieszczeniach” – mówi dr Robert Hoye z Imperial College London.

Badacze wykorzystali materiały wzorowane na perowskitach.
Opracowano je, aby obejść problemy stwarzane przez perowskity – materiały badane od jakiegoś czasu pod kątem budowy nowego typu ogniw słonecznych. Perowskity, choć są tańsze i mają dodatkowe zalety względem tradycyjnych ogniw, zawierają toksyczne związki ołowiu.

Materiały wzorowane na perowskitach, zamiast ołowiu mają natomiast w swojej strukturze bezpieczny bizmut lub antymon. Niestety, nie są one zbyt wydajne w pochłanianiu słonecznego światła. Chińsko-brytyjski zespół zauważył jednak, że dobrze radzą sobie one z absorpcją światła sztucznego.

Badacze wykazali już, że z ich pomocą można zasilać elektroniczne układy.

„Nasze odkrycie otwiera nowy kierunek poszukiwań ekologicznych, łatwych do uzyskania materiałów, które mogłyby stabilnie zasilać smart-urządzenia” – podkreśla prof. Vincenzo Pecunia z Uniwersytetu w Suzhou.

„Oprócz swojej ekologicznej natury, materiały te mają tę cechę, że można je połączyć z niekonwencjonalnymi substratami, takimi jak plastiki i tkaniny, które nie są kompatybilne z konwencjonalnymi technologiami. Z tego względu wolne od ołowiu materiały wzorowane na perowskitach mogłyby wkrótce umożliwić powstanie niepotrzebujących baterii urządzeń noszonych przy ciele, stosowanych do medycznego monitoringu, wyposażenia inteligentnych domów i miast” – mówi specjalista.

Źródło: https://www.cire.pl/item,207395,1,0,0,0,0,0,nowy-typ-ogniw-slonecznych-dzialajacych-w-pomieszczeniach.html

Obraz: https://unsplash.com/@disguise_truth

Tagi: , , ,
poprzedni
następny