mark-konig-WIxAt-XyXO0-unsplash

Wodór i sztuczna inteligencja odegrają „kluczową rolę” w zwiększaniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii – EY

Według nowych badań EY, wodór i sztuczna inteligencja odegrają „krytyczną rolę” we wspieraniu stabilności sieci i zwiększaniu skali zielonej energii.

Przewiduje się, że zdolność przekształcania nadmiaru zielonej energii w wodór będzie „przełomem”, podczas gdy algorytmy sztucznej inteligencji – z ich wykorzystaniem w „internecie rzeczy”, czujnikach i dużych zbiorach danych – mogą pomóc ustabilizować sieci centralne i zwiększyć wydajność wysyłania, firma konsultingowa podała w swoim półrocznym Indeksie Atrakcyjności Kraju Energii Odnawialnej EY.

Środki blokujące COVID-19 na początku 2020 r. Spowodowały, że udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym gwałtownie wzrósł na całym świecie z powodu zmniejszonego zapotrzebowania na energię elektryczną, niskich kosztów operacyjnych i priorytetowego dostępu do sieci w drodze regulacji, według EY. Tymczasem ożywienie gospodarcze skoncentrowane na zielonym wzroście doprowadziło do ponownego dążenia do celu zerowego netto.

Po przeskoczeniu Chin na początku roku , Stany Zjednoczone utrzymują swoje miejsce na szczycie indeksu, a EY odnotowuje wsparcie pakietów stymulacyjnych COVID-19 przeznaczonych dla projektów dotyczących energii odnawialnej oraz zobowiązanie prezydenta elekta Joe Bidena do ponownego przyłączenia się do porozumienia klimatycznego z Paryża .

Chiny pozostają na drugim miejscu, częściowo dzięki prężnemu sektorowi energii słonecznej. Według EY, panele o mocy 59 GW zostały wyprodukowane w kraju w pierwszych pięciu miesiącach 2020 r., Co oznacza 16% wzrost rok do roku, przy prognozach 35-45 GW nowej mocy słonecznej do zainstalowania w tym roku.

Deweloperzy i inwestorzy napędzający wzrost w australijskim sektorze energii odnawialnej osiągnął najwyższą w historii pozycję w indeksie, zajmując trzecie miejsce. EY powiedział, że pomimo niepewności politycznej – i problemów ze stabilnością sieci i zmiennością cen – przyszłość australijskiego przemysłu energii odnawialnej rysuje się w jasnych barwach, przewidując, że „może on być na najlepszej drodze, aby stać się supermocarstwem eksportującym zieloną energię”.

Indeks pokazuje również, że Indie przesunęły się z siódmej pozycji na czwarte. EY twierdzi, że zainstalowana moc fotowoltaiczna w kraju osiągnęła ponad 35 GW, podczas gdy jego atrakcyjność gospodarcza doprowadziła do ofert rekordowo niskich taryf.

Arnaud De Giovanni, światowy lider EY w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, powiedział, że globalne ożywienie po pandemii COVID-19 stwarza branży energetycznej szansę na zielony i zrównoważony wzrost. „Bez wątpienia w perspektywie krótkoterminowej pojawią się wyzwania, ale odnawialne źródła energii są dobrze przygotowane do wykorzystania tej okazji. Liderzy energetyczni muszą objąć przewodnictwo w skoordynowanych wysiłkach w różnych branżach i wykorzystywać innowacje technologiczne, aby umożliwić tę zrównoważoną przyszłość ”.

Źródło: https://www.pv-tech.org/news/hydrogen-and-artificial-intelligence-to-play-critical-role-in-scaling-up-renewables-ey

Obraz: https://unsplash.com/@markkoenig

Tagi: , , , , ,
poprzedni
następny