derek-story-ws208Ry7fbk-unsplash

„Nadzwyczajne posunięcie”: rząd Indii inwestuje miliardy w baterie i produkcję ogniw słonecznych

Rząd powiedział, że inicjatywa PLI „zachęci krajowych i globalnych graczy do budowy wielkoskalowych mocy fotowoltaicznych w Indiach i pomoże Indiom w przejęciu globalnych łańcuchów wartości w produkcji fotowoltaiki”. Zdjęcie: Tata Solar.

Rząd Indii zgodził się na pakiet finansowania, który obejmuje inwestycje w wysokości 45 miliardów INR (603 milionów USD) w ciągu pięciu lat w celu wsparcia krajowego rozwoju wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych.

Moduły słoneczne stanowią jeden z dziesięciu „kluczowych sektorów” objętych programem motywacyjnym związanym z produkcją (PLI), który otrzymał zielone światło od rządu Indii, aby pomóc krajowym producentom stać się konkurencyjnymi na całym świecie, stworzyć ekonomię skali i zwiększyć eksport.

Rząd powiedział, że inicjatywa PLI „zachęci krajowych i globalnych graczy do budowy wielkoskalowych mocy fotowoltaicznych w Indiach i pomoże Indiom w przejęciu globalnych łańcuchów wartości w produkcji fotowoltaiki”.

W ciągu następnych pięciu lat przeznaczono również około 181 miliardów INR (2,42 miliarda USD) na wsparcie produkcji zaawansowanych baterii z ogniwami chemicznymi (ACC) i pomoc zarówno krajowym, jak i międzynarodowym graczom w rozpoczęciu działalności w Indiach.

Rząd powiedział, że produkcja akumulatorów ACC stanowi „jedną z największych możliwości gospodarczych XXI wieku” dla sektorów takich jak energia odnawialna, pojazdy elektryczne i elektronika użytkowa.

Dr Rahul Walawalkar, prezes India Energy Storage Alliance, z zadowoleniem przyjął program, który, jak powiedział, „ma ogromne znaczenie” we wspieraniu krajowej produkcji, pomagając jednocześnie Indiom wejść w globalny łańcuch wartości zaawansowanych technologii magazynowania energii. Dodał, że jest to „niezwykłe posunięcie” rządu i jest wynikiem ponad czterech lat wysiłków branży.

W międzyczasie rządowy think tank Niti Aayog zaprosił do składania ofert na utworzenie zakładów produkcyjnych ACC w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Aby kwalifikować się do dotacji, oferenci wybrani w procesie zapytania ofertowego musieliby stworzyć zakład produkcyjny ACC o mocy co najmniej 5GWh, powiedział Niti Aayog.

Aby przeczytać pełną wersję tej historii, odwiedź stronę PV Tech .

Źródło: https://www.energy-storage.news/news/extraordinary-move-indias-government-investing-billions-in-battery-solar-ce

Obraz: https://unsplash.com/@derekstory

Tagi: , , , , ,
poprzedni
następny