vivint-solar-_XxvXRdacDo-unsplash

Piotrków chce mieć energię z własnej fotowoltaiki

Władze Piotrkowa Trybunalskiego szykują inwestycję w farmę fotowoltaiczną mającą produkować energię w ilości wystarczającej do zaspokojenia ponad 10 proc. zapotrzebowania generowanego przez miejską infrastrukturę.

Urząd miasta w Piotrkowie Trybunalskim poinformował o planach uruchomienia farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, która ma powstać na terenach lokalnej oczyszczalni ścieków.

– Mamy opracowaną koncepcję budowy farmy. Aby rozpocząć prace projektowe, musimy uzyskać z zakładu energetycznego warunki przyłączenia do sieci energetycznej, o które już wystąpiliśmy. Mając kompletną dokumentację, rozpoczniemy starania o pozyskanie dofinansowania na realizację przedsięwzięcia – mówi prezydent miasta Krzysztof Chojniak.

Według szacunków miejskich urzędników, farma fotowoltaiczna miałaby wytwarzać w skali roku około 950 MWh energii elektrycznej, która zostałaby wykorzystana do zasilenia miejskich obiektów i ulicznej infrastruktury. W sumie taka ilość energii miałaby pokryć ponad 10 proc. zapotrzebowania miasta na energię.

Energetyczne plany Piotrkowa Trybunalskiego idą jeszcze dalej, a farma fotowoltaiczna ma być tylko pierwszym etapem.

– Będziemy chcieli powołać do życia klaster energetyczny, czyli grupę podmiotów składających się z osób fizycznych, instytucji publicznych jak i przedsiębiorców, którym łatwiej będzie pozyskać pieniądze zewnętrzne na inwestycje w odnawialne źródła energii – zapewnia Krzysztof Chojniak

– Dzięki temu samorząd będzie miał wpływ na rozwój lokalnej energetyki. Będą to realne oszczędności wynikające z poprawy efektywności energetycznej, które będą stanowiły impuls dla rozwoju przemysłu w oparciu o niższe ceny energii elektrycznej – dodaje prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

redakcja@gramwzielone.pl

Źródło: https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/104042/piotrkow-chce-miec-energie-z-wlasnej-fotowoltaiki

Obraz: https://unsplash.com/@vivintsolar

Tagi: , , ,
poprzedni
następny