felipe-brayner-DGn8tZfFHcU-unsplash

Chile ujawnia zmiany w przepisach dotyczących sieci energetycznej

Chile ujawniło swoją strategię zwiększenia elastyczności swojego systemu elektroenergetycznego, aby umożliwić mu radzenie sobie z większą zmiennością wynikającą z rosnącego udziału niekonwencjonalnych generatorów odnawialnych.

Ponieważ rząd przewiduje, że do 2030 r. Ponad 70% produkcji energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych w godzinach szczytu, w porównaniu z 25% obecnie, system musi być w stanie sprostać nagłym zmianom wzorców wtrysku lub zapotrzebowania na moc.

O zmianie elastyczności dyskutuje się od miesięcy, a badania są prowadzone przez koordynatora sieci CEN, komisję energetyczną CNE i niezależnych konsultantów. Proces miał zakończyć się przedstawieniem kongresowi ustawy o elastyczności.

Jednak po przestudiowaniu tej kwestii resort energii doszedł do wniosku, że nie ma potrzeby tworzenia projektu ustawy i nowelizacji obowiązującego prawa, co w efekcie oznacza rezygnację z planów nowej ustawy. Jednostka stwierdziła raczej, że wymagane zmiany mogą wynikać z aktualizacji regulacyjnych oraz przeglądu wymagań technicznych i funkcjonowania CEN.

Nowa mapa drogowa ma mieć duży wpływ na sieć energetyczną. Treść mapy drogowej sugeruje szybkie reakcje organów regulacyjnych na komentarze branży, w których prosi się o szybkie i zdecydowane dostosowania w ciągu następnej dekady.

Wyzwania dla coraz bardziej zmiennej sieci są potęgowane przez plany wycofania wszystkich elektrowni węglowych, które obecnie stanowią trzon systemu elektroenergetycznego, przed 2040 r. Ustawodawcy rozważali nawet zmuszenie elektrowni węglowych do wycofania się do 2025 r.

W związku z tym ministerstwo energii zaproponowało środki, które zostały opracowane wspólnie z CEN i CNE, specjalną komisją ekspertów i Międzynarodową Agencją Energetyczną (IEA).

Strategia określa kilka głównych obszarów wymagających przeglądu regulacyjnego, zaczynając od ustanowienia sygnałów rynkowych, które zachęcają do opracowania bardziej elastycznego systemu. Obejmuje to zmiany opłat za moc, zapewniające długoterminowe zachęty dla technologii, które zwiększają elastyczność i oceniają zmiany na rynku usług pomocniczych.

Proponowane środki obejmują zmianę wynagrodzenia kraju za dostępność mocy w celu lepszego uwzględnienia niekonwencjonalnych wytwórców poprzez stopniową korektę, która nie wpływa na pewność regulacyjną dla istniejących wytwórców, powiedział minister energii podczas prezentacji strategii.

Kluczowym punktem, który był szeroko dyskutowany, jest odpowiednie uznanie cen magazynowania energii w celu zwiększenia stabilności. Odbyłoby się to za pomocą nowego wynagrodzenia, które ma na celu uchwycenie wartości tych obiektów, umożliwiając im zwrot kosztów.

Plan obejmuje również przegląd regulacyjny technologii magazynowania, w tym zmiany w programowaniu sieci związanym z wtryskiwaniem akumulatorów, zwiększenie roli magazynowania w rocznych planach rozwoju przesyłu w Chile oraz większe uwzględnienie projektów pilotażowych w celu przetestowania technologii.

Więcej przeczytają Państwo na: https://www.bnamericas.com/en/news/chile-unveils-changes-to-power-grid-regulations

Obraz: https://unsplash.com/@febrayner

Tagi: , , , ,
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *