chris-briggs-VK7jXtOtEuM-unsplash (1)

Drożdż: Enea chce być liderem pozyskiwania środków na rozwój sieci dystrybucyjnych

Polska dostała dotychczas ok. 780 mln zł z Unii Europejskiej na dystrybucję, z czego 452 mln to Enea Operator. W ramach nowej perspektywy budżetowej chcemy dostać więcej niż 450 mln zł – powiedział prezes Enea Operator Wojciech Dróżdż podczas Forum Gospodarki Energetycznej w Krakowie.

Prosumenci, OZE i elektromobilność

– Mamy nowe wyzwania związane z transformacją energetyki, ale i nowe możliwości. Mamy prosumentów, mamy rozwój OZE, elektromobilność, smart metering, spółdzielnie energetyczne co wymaga inwestycji w zakresie rozwoju sieci i rozwiązań. Potrzebujemy ich, aby lepiej obserwować sieci niskiego napięcia i lepsze zarządzanie przepływu na sieciach średniego przepływu – powiedział.

Prezes został zaytany o program rozwoju sieci. Powiedział, że program rozwoju sieci został już złożony przez spółkę do Urzędu Regulacji Energetyki. – Mamy plan zatwierdzony przez URE. Oczywiście chcielibyśmy zrealizować więcej niż mamy zaakceptowane, a potrzebny jest w tym zakresie dostęp do środków – powiedział.

Dodał, że dotychczas Polska dostała ok. 780 mln zł z UE na dystrybucję, z czego 452 mln to Enea Operator. – Rozwijamy także programy badawcze dotyczące magazynowania energii w sieci i jej przesył. Mamy dwa projekty z NCBiR, przedsięwzięcia związane z Horyzontem 2020, a kolejne oczekują na finansowanie – powiedział.

– Plany rozwojowe zawsze są uzgadniane i akceptowane przez prezesa URE. Jesteśmy liderem w pozyskiwaniu środków unijnych na rozwój sieci dystrybucyjnej. Czy jesteśmy przygotowani wykorzystywać te pieniądze? Tak, wiemy jaki mamy plan i tam gdzie będzie możliwość, będziemy aplikować o te środki. Chcemy otrzymać znaczenie więcej niż 450 milionów, które do tej pory otrzymaliśmy – przyznał prezes Drożdż.

Opracowali Bartłomiej Sawicki i Jędrzej Stachura

Źródło: https://biznesalert.pl/finanse-drozdz-enea-lider-srodki-rozwoj-sieci-dystrybucja-energetyka-oze/

Obraz: https://unsplash.com/@cgbriggs19

 

Tagi: , , , ,
poprzedni
następny