mariana-proenca-_h0xG4s6NFg-unsplash

Aż 96% inwestorów jest zadowolonych z posiadania instalacji fotowoltaicznej! Co przekonuje Polaków do inwestycji? Jak duże instalacje posiadają? Jakie trudności napotkali w procesie inwestycyjnym?

Grupa Oferteo przygotowała swój pierwszy raport o fotowoltaice. Na pytania zadane w ankiecie odpowiedziało 696 osób posiadających własną instalację fotowoltaiczną. Pytania dotyczyły zadowolenia z decyzji o montażu, motywacji do jej podjęcia, powierzchni instalacji oraz trudności w procesie realizacji. Jak wypadają wyniki?

96% inwestorów jest zadowolonych z posiadania instalacji PV!

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Oferteo wykazały, że aż 96% osób, które zainwestowały w instalację fotowoltaiczną jest zadowolonych ze swojej decyzji! 2% inwestorów nie jest zadowolonych oraz 2% nie ma zdania.

Trudności w realizacji

Grupa zapytała ankietowanych jakie trudności napotykali podczas realizacji inwestycji. Inwestorzy mogli wybrać więcej niż jedną opcję, spośród wymienionych:

  • biurokracja
  • znalezienie wykonawcy
  • wybór odpowiedniego sprzętu
  • uzyskanie dofinansowania
  • określenie zapotrzebowania na energię
  • zbilansowanie budżetu
  • nadzór ekipy realizującej zlecenie
  • inne

Okazuje się, że najwięcej inwestorów napotkało problemy związane z biurokracją (29%), ze znalezieniem wykonawcy (25%) oraz wyborem odpowiedniego sprzętu (22,5%).

Motywacja do podjęcia się inwestycji

Co motywuje Polaków do zainwestowania w fotowoltaikę? Oszczędności! Aż 84% osób, które zainwestowały w fotowoltaikę, zrobiło to z myślą o oszczędnościach na kosztach energii. 57% inwestorów myślało o ochronie środowiska, a 30% o chęci skorzystania z nowoczesnych rozwiązań.

Powierzchnia instalacji

Według badań Oferteo, aż 50% instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w 2019 roku miało moc w przedziale od 6 do 10 kWp. 46% badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy w przedziale od 2 do 5 kWp.

Powierzchnia 25% instalacji zajmuje powierzchnię 21-30 m2, a 23% instalacji 11-20 m2.

W których miesiącach Polacy najchętniej inwestują w fotowoltaikę?

Jak podaje Oferteo, działania związane z montażem paneli fotowoltaicznych są podejmowane najczęściej wiosną. W ubiegłym roku, najwięcej zapytań pochodziło z maja (14%), kwietnia (13,5%) oraz marca (13%). Również w czerwcu i lipcu zainteresowanie fotowoltaiką było duże (odpowiednio 9 i 8%).

W tym roku sytuacja może się nieco odmienić, gdyż w 2020 roku rekordowymi miesiącami do tej pory były styczeń i luty.

Sytuacja na rynku fotowoltaiki w Polsce

Według stanu na 1. sierpnia 2020 roku, moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła 2261,347 MWp. Tylko w lipcu, w ciągu jednego miesiąca przyłączono do sieci 152,4 MWp.

Warto przypomnieć, że ostatnio Operatorzy podsumowali liczbę przyłączonych mikroinstalacji w pierwszym półroczu 2020 roku. PGE Dystrybucja przyłączyła do sieci prawie 41 tysięcy mikroinstalacji, Tauron ponad 34,5 tysiąca, Energa – 20 tysięcy, a Enea 14,6 tysiąca mikroinstalacji. Łączny wynik czterech największych polskich Operatorów po pierwszym półroczu 2020 wynosi około 110 tysięcy mikroinstalacji, czyli więcej, niż przyłączono w całym 2019 roku.

Źródło: https://globenergia.pl/96-inwestorow-zadowolonych-z-instalacji-pv/ Redakcja GLOBEnergia

Obraz: https://unsplash.com/@marianaproenca

Tagi: , , ,
poprzedni
następny