patrick-hendry-6xeDIZgoPaw-unsplash

Wielka Brytania otrzyma pierwszą komercyjną rafinerię do wydobywania metali szlachetnych z e-odpadów

Wielka Brytania ma otrzymać swoją pierwszą komercyjną rafinerię do wydobywania metali szlachetnych z odpadów elektronicznych, która będzie również pierwszą na świecie, w której będą wykorzystywane bakterie zamiast procesów opartych na cyjanku.

Nowozelandzki startup Mint Innovation planuje w ciągu 12 miesięcy otworzyć placówkę w Cheshire na północy Anglii, po opóźnieniach spowodowanych kryzysem COVID-19.

Zbliżające się wyjście Wielkiej Brytanii z UE zapewniło pilną gospodarczą potrzebę stworzenia takiego obiektu – raport ONZ z zeszłego miesiąca wykazał, że co roku co najmniej 10 miliardów dolarów (8,47 miliarda euro) złota, platyny i innych metali szlachetnych było wyrzucanych do rosnącej góry e-odpady.

Kiedy w zeszłym roku komisja ds. Audytu środowiskowego Commons rozpoczęła dochodzenie w sprawie e-odpadów i gospodarki o obiegu zamkniętym, jej ówczesna przewodnicząca, Mary Creagh, skrytykowała „niezrównoważone” podejście Wielkiej Brytanii do e-odpadów i wezwała do radykalnych działań.

Wielka Brytania wyprodukowała więcej e-odpadów niż średnia UE i była „jednym z najgorszych przestępców za eksportowanie e-odpadów do krajów rozwijających się, które nie są w stanie się ich pozbyć w sposób odpowiedzialny społecznie i środowiskowo” – powiedziała.

Firmy zajmujące się recyklingiem w Wielkiej Brytanii muszą wysyłać płytki drukowane do Europy kontynentalnej, aby uzyskać wydobycie zawartych w nich metali szlachetnych. Oczekuje się, że po Brexicie koszty takiego działania wzrosną.

Rhys Charles, badacz z College of Engineering w Swansea University, powiedział: „Jeśli musimy płacić cła importowe i eksportowe, aby uzyskać dostęp do procesów, recykling może być szkodliwy w czasie, gdy budowanie własnej gospodarki o obiegu zamkniętym staje się bardziej strategicznie ważne . ”

Mint została założona w 2016 roku w celu opracowania biorafinerii, która łączy hydrometalurgię i biotechnologię w celu bezpiecznego wydobywania metali – w tym złota, palladu, srebra i miedzi – z e-odpadów.

Ollie Crush, dyrektor naukowy firmy, mówi, że kluczowe cechy rafinerii to to, że są one tanie, ekologiczne i lokalne w miejscu powstawania odpadów.

„Rośliny są bardzo rolnicze, bardziej przypominają mały minibrowar. Regulacyjny wiatr zmusza państwa zachodnie do radzenia sobie z własnym strumieniem odpadów. Oferujemy taką samą wydajność, jak duże huty, ten sam poziom usług i szybciej ”- powiedział.

„Ale w przeciwieństwie do hut, nie używamy cyjanku i zużywamy mniej energii, mniej CO2, mniej wody, mniej odpadów. Rafineria może znajdować się w dowolnym kraju, regionie lub mieście ”.

Rafineria w Wielkiej Brytanii będzie początkowo w stanie przetwarzać 20 ton e-odpadów dziennie i, jeśli istnieje zapotrzebowanie, można go zwiększyć. Rozważana jest kolejna fabryka w południowej Anglii i planowana jest rafineria w Sydney w Australii.

Jason Love, profesor molekularnej chemii nieorganicznej na Uniwersytecie w Edynburgu, twierdzi, że należy stawić czoła wyzwaniom technicznym, jeśli wydobycie metali szlachetnych z odpadów elektronicznych ma być naprawdę zrównoważone i neutralne dla środowiska.

Powiedział: „To, co robi Mint, wydaje się bardzo miłe, ale nie sądzę, żeby było przełomowe. Prawdziwym punktem krytycznym jest to, jak rozpuszczasz metale. Punktem sprzedaży firmy jest wykorzystywanie drobnoustrojów, ale to tylko jeden aspekt jej procesu. Używa też kwasów ”.

Mint mówi, że nie używa cyjanku, ale „pospolite słabe kwasy i trochę skomplikowanej chemii”. Według Crush: „Od samego początku naszym zamiarem jest recykling jak największej ilości chemikaliów, których używamy”.

Charles mówi, że jeśli Mint może to dostarczyć, zmieni to zasady gry. „Lokalne odrodzenie na mniejszą skalę przynosi korzyści lokalnym mieszkańcom, widzą jego wartość dla swojej społeczności i miasta, więc są bardziej skłonni do zakupu. W ten sposób zaczynasz budować prawdziwie zrównoważony rozwój gospodarczy ”.

Źródło: https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/britain-to-get-first-commercial-refinery-for-extracting-precious-metals-from-e-waste/

Obraz: https://unsplash.com/@worldsbetweenlines

Tagi: , , , ,
poprzedni
następny