denes-kozma-ldL0AanxJx4-unsplash

Zabójca emisji klimatu: rozpoczyna się budowa największego na świecie akumulatora ciekłego powietrza

Projekt będzie magazynował energię odnawialną i zmniejszy emisje związane z ogrzewaniem klimatu.

Rozpoczęto budowę największej na świecie baterii ciekłego powietrza, która będzie magazynować odnawialną energię elektryczną i redukować emisję dwutlenku węgla z elektrowni na paliwa kopalne.

Projekt w pobliżu Manchesteru w Wielkiej Brytanii wykorzysta zapasową zieloną energię do sprężenia powietrza w cieczy i magazynowania go. Gdy zapotrzebowanie jest większe, płynne powietrze jest uwalniane z powrotem do gazu, zasilając turbinę, która ponownie wprowadza zieloną energię z powrotem do sieci.

Duża ekspansja energii wiatrowej i słonecznej ma zasadnicze znaczenie w walce z sytuacją kryzysową, ale nie zawsze są one dostępne. Dlatego magazynowanie ma kluczowe znaczenie, a nowy projekt będzie największym na świecie poza schematami pompowanych elektrowni wodnych, które wymagają zbiorników górskich do magazynowania wody.

Nowa bateria ciekłego powietrza, opracowana przez Highview Power , ma zacząć działać w 2022 r. I będzie w stanie zasilać do 200 000 domów przez pięć godzin i przechowywać energię przez wiele tygodni. Akumulatory chemiczne są również potrzebne do przejścia do świata bezemisyjnego i gwałtownie spadają, ale mogą przechowywać stosunkowo niewielkie ilości energii elektrycznej przez krótki czas.

Baterie ciekłego powietrza można budować wszędzie, powiedział Javier Cavada, dyrektor generalny Highview: „Powietrze jest wszędzie na świecie. Głównym konkurentem tak naprawdę nie są inne technologie magazynowania, ale paliwa kopalne, ponieważ ludzie nadal chcą nadal budować elektrownie opalane węglem i węglem, co dziwne – powiedział.

Rząd Wielkiej Brytanii wsparł projekt dotacją w wysokości 10 milionów funtów. Minister energii i czystego wzrostu, Kwasi Kwarteng, powiedział: „Ten rewolucyjny nowy obiekt będzie stanowić kluczowy element naszego dążenia do zera netto, zapewniając większą elastyczność brytyjskiej sieci elektrycznej i tworząc zielone miejsca pracy w Greater Manchester .

„Takie projekty pomogą nam w pełni wykorzystać naszą światowej klasy energię odnawialną, zapewniając, że domy i firmy mogą być nadal zasilane zieloną energią, nawet gdy słońce nie świeci, a wiatr nie wieje” – powiedział.

Wzywa się rząd brytyjski , aby sprawił, że ożywienie gospodarcze po pandemii koronawirusa stanie się zielone. „Jesteśmy winni przyszłym pokoleniom lepsze odbudowanie”, powiedział niedawno premier Boris Johnson , podczas gdy kanclerz Rishi Sunak planuje „zieloną rewolucję przemysłową”.

Alex Buckman, ekspert w dziedzinie magazynowania energii w grupie Energy Systems Catapult , powiedział, że elektrownie gazowe zanieczyszczające są głównym sposobem zrównoważenia sieci elektrycznej w Wielkiej Brytanii. Ale system zerowego węgla netto wymagałby więcej niż 30% energii odnawialnej, a zatem więcej pamięci.

„Prawdopodobnie będzie potrzeba jednej lub kilku technologii magazynowania energii elektrycznej o średnim i długim czasie, aby wypełnić lukę na rynku, a magazynowanie energii w ciekłym powietrzu (LAES) jest dostępne jako opcja,” powiedziany. Pompowana elektrownia wodna jest ograniczona potrzebą górskiego zbiornika, podczas gdy magazyn grawitacyjny – w którym podnosi się ciężar, a następnie pozwala spaść do generatora – jest mniej rozwinięty, podobnie jak produkcja paliwa wodorowego na dużą skalę z zielonej energii.

„Połączenie bardziej rozwiniętej i skalowalnej daje LAES szansę na bycie konkurencyjnym, jeśli udowodnią, że mogą zmniejszyć koszty dzięki zwiększonej skali” – powiedział Buckman.

Bateria Highview będzie przechowywać 250 MWh energii, prawie dwa razy tyle, ile magazynuje największa bateria chemiczna, zbudowana przez Teslę w Australii Południowej. Nowy projekt znajduje się w Trafford Energy Park, w którym znajduje się także elektrownia gazowa Carrington i zamknięta elektrownia węglowa.

Projekt będzie kosztował 85 milionów funtów, a Highview otrzymał w lutym 35 milionów inwestycji od japońskiego giganta maszyn Sumitomo . Akumulator ciekłego powietrza tworzy 200 miejsc pracy, głównie w budownictwie i zatrudnia byłych inżynierów naftowych i gazowych, a kilkadziesiąt pracuje w dalszym ciągu. Oczekuje się, że żywotność zakładu wyniesie 30-40 lat. „Przejdzie do następnego pokolenia”, powiedział Cavada.

Highview rozwija inne witryny w Wielkiej Brytanii, Europie kontynentalnej i Stanach Zjednoczonych, w tym w Vermont , ale projekt w Manchesterze będzie pierwszy. „Pierwszy jest zdecydowanie najważniejszy i dlatego naprawdę cenimy odważny rząd brytyjskiego rządu, który chce wykorzystać brytyjską technologię do rozwiązywania problemów Wielkiej Brytanii, a następnie eksportować ją na cały świat”, powiedział Cavada.

Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2020/jun/18/worlds-biggest-liquid-air-battery-starts-construction-in-uk; Damian Carrington

Obraz: https://unsplash.com/@deneskozma

Tagi: , , , , , ,
poprzedni
następny