micah-hallahan-3_eBugmkzUQ-unsplash

Enel uruchomi wodór jako część ekologicznego napędu

MILAN (Reuters) – największy europejski zakład energetyczny Enel zamierza w przyszłym roku uruchomić firmę zajmującą się ekologicznym wodorem, aby przyspieszyć swoje plany, aby do 2050 r. Zostać producentem energii bezemisyjnej.

Grupa celuje w rynki w Stanach Zjednoczonych, Chile i Hiszpanii – powiedział Reuterowi szef Global Power Generation Antonio Cammisecra. W Stanach Zjednoczonych nacisk zostanie położony na Teksas, gdzie grupa ma aktywa wiatrowe i słoneczne.

„Mamy ogromne rurociągi energii odnawialnej w tych krajach, w których istnieje również obiecujący rynek wodoru” – powiedział.

Enel, który jest właścicielem hiszpańskiego przedsiębiorstwa Endesa, zainstaluje elektrolizery – wykorzystujące energię elektryczną do dzielenia wody na wodór i tlen – w swoich farmach słonecznych i wiatrowych do produkcji wodoru, który będzie wykorzystywany do magazynowania energii lub sprzedawany klientom przemysłowym w celu obniżenia emisyjności procesów.

Cammisecra powiedział, że grupa chciała zbudować duże zakłady, które zwykle miałyby ćwierć pojemności elektrowni odnawialnej, którą buduje obok.

„Zaczniemy od 2-3 projektów w pierwszym roku, aby sprawdzić, czy uzasadnienie biznesowe jest prawidłowe” – powiedział.

Enel rozmawia z firmami zainteresowanymi podpisaniem długoterminowych umów na odbiór wodoru w celu zasilenia ich firm, takich jak firmy chemiczne, stalowe, cementowe i rafineryjne.

Choć dziś jest drogie w powszechnym użyciu, Bruksela uważa, że ​​wodór może zastąpić paliwa kopalne w sektorach, w których brakuje alternatyw dla dostosowania operacji do unijnego zielonego porozumienia.

Na początku tego miesiąca Niemcy przeznaczyły 9 miliardów euro na zwiększenie zdolności produkcyjnej wodoru w celu osiągnięcia docelowych poziomów emisji.

„Jeśli realistycznie chcemy zwiększyć wkład odnawialnych źródeł energii w ambicje Europy dotyczące ograniczenia emisji CO2 o 50–55% do 2030 r., Musimy znaleźć rolę dla wodoru” – powiedziała Cammisecra.

Enel, największy prywatny gracz odnawialnych źródeł energii na świecie, chce zwiększyć swoją ekologiczną moc do około 60 gigawatów do 2022 r. Z 46 GW.

Planuje wycofanie włoskich mocy wytwórczych opalanych węglem do 2025 r. Zgodnie z prawem tego kraju. „Pomimo wszystkich komplikacji spowodowanych przez COVID, zdecydowanie jesteśmy na dobrej drodze, aby nie mieć węgla we Włoszech do 2025 r.” – powiedział Cammisecra.

Źródło: Reportaż Stephen Jewkes, redakcja Louise Heavens; https://www.reuters.com/article/us-enel-hydrogen/enel-to-launch-hydrogen-business-as-part-of-green-drive-idUSKBN23Q1XN

Obraz: https://unsplash.com/@micah_hallahan

Tagi: , , ,
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *