dmitry-demidko-eBWzFKahEaU-unsplash (1)

Goldman Sachs prognozuje rekordowe wydatki na OZE

Według Goldman Sachs Group Inc., wydatki na energię odnawialną mają po raz pierwszy w przyszłym roku wyprzedzić wiercenia ropy i gazu, ponieważ czysta energia daje 16 bilionów dolarów możliwości inwestycyjnej do 2030 r.

Odnawialne źródła energii, w tym biopaliwa, będą stanowiły około jednej czwartej wszystkich wydatków na energię w przyszłym roku, w porównaniu z około 15% w 2014 r., Twierdzą analitycy Goldman, w tym Michele Della Vigna, w notatce z 16 czerwca. Jest to częściowo spowodowane rozbieżnymi kosztami kapitału, ponieważ stopy procentowe wzrosły do ​​20% w przypadku projektów węglowodorów w porównaniu z zaledwie 3% w przypadku czystej energii.

Czysta energia może przynieść 1-2 biliony dolarów rocznie inwestycji w infrastrukturę i stworzyć 15-20 milionów miejsc pracy na całym świecie. Tymczasem wysoki koszt kapitału na rozwój paliw kopalnych prowadzi do niedoinwestowania, co może prowadzić do wyższych cen ropy i gazu, co z kolei przyspieszy przejście na energię.

„Według naszych szacunków energia odnawialna stanie się największym obszarem wydatków w branży energetycznej w 2021 r., Przewyższając ropę i gaz po raz pierwszy w historii”, powiedział Goldman w notatce.

Goldman powiedział, że rozbieżność w kosztach finansowania pożyczek związanych z inwestycjami wysoko i niskoemisyjnymi oznacza cenę emisji dwutlenku węgla w wysokości od 40 do 80 USD za tonę. W prawdziwym świecie jednak tylko około 16% globalnych emisji jest wycenianych, a średnia wartość wynosi około 3 USD za tonę.

To tworzy rozdwojony model inwestycyjny, w którym pieniądze napływają do dojrzałych technologii, w tym wiatru, słońca i biopaliw, podczas gdy mniej rozwinięte wysiłki, takie jak wychwytywanie dwutlenku węgla i czysty wodór, mogą ucierpieć bez wyższych cen emisji, powiedział Goldman.

„Dwustopniowy proces odwęglania może zatem przyspieszyć odwęglanie w krótkim okresie, ale ostatecznie opóźnić długoterminową ścieżkę do zera netto”, powiedział Goldman w notatce.

Źródło: Dan Murtaugh; https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-17/goldman-sees-16-trillion-opening-as-renewables-pass-oil-and-gas

Obraz: https://unsplash.com/@wildbook; Dmitry Demidko

Tagi: , , , , ,
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *