keith-zhu-qaNcz43MeY8-unsplash

WoodMac: pojemność magazynowania energii w Australii wzrosła ponad dwukrotnie w 2020 r

Według nowych badań przeprowadzonych przez Wood Mackenzie, Australia ma w 2020 r. Dodać 1,2 GWh pojemności magazynowej energii, ponad dwukrotnie więcej niż 499 MWh zainstalowanej w 2019 r.

Według prognoz amerykańskiego analityka Wooda Mackenzie, Australia przewiduje, że w tym roku podwoi swoją pojemność magazynowania energii ponad dwukrotnie i osiągnie oszałamiające 12,9 GWh skumulowanych wdrożeń magazynowania w ciągu najbliższych pięciu lat, pomimo kilku czkawek . Po raz pierwszy przewiduje się, że instalacje z przodu licznika przekroczą moc obliczeniową.

Według nowych badań Australia ma w 2020 r. Dodać 1,2 GWh pojemności magazynowej energii, ponad dwukrotnie więcej niż 499 MWh zainstalowanej w 2019 roku. To zwiększy łączną pojemność magazynową kraju do 2,7 GWh w tym roku.

W ubiegłym roku sektor magazynowania akumulatorów w Australii zaczął nabierać rozpędu. Według Rady Czystej Energii rok 2019 był przełomowym rokiem dla akumulatorów domowych i sieciowych, w których zainstalowano ponad 22 000 małych akumulatorów, które po raz pierwszy zwiększyły pojemność australijskiego gospodarstwa domowego powyżej 1 GWh . Pod koniec roku 15 dużych akumulatorów było w budowie.

Według WoodMac, rok 2020 będzie jeszcze większy, jeśli chodzi o nowo dodaną pojemność z lekkim zwrotem. Po raz pierwszy moc obliczeniowa na poziomie licznika wynosząca 672 MWh wyprzedzi moc 581 MWh na poziomie licznika (BTM) w 2020 r., W wyniku programów finansowania rządów federalnych i stanowych, WoodMac stwierdza, jak również Australijską Agencję Energii Odnawialnej (ARENA).

„Wiodąca pozycja rynku FTM prawdopodobnie będzie krótkotrwała, ponieważ branża stoi w obliczu wielu niepewności”, powiedział starszy analityk Wood Mackenzie, Le Xu. „Ograniczenia spowodowane przez koronawirusa i pogorszenie koniunktury gospodarczej mogą powodować opóźnienia lub odwołania do ogłoszonych projektów 4,6 GWh w przygotowaniu w ciągu najbliższych pięciu lat.”

Zauważyła, że ​​Australia Południowa jest szczególnie zagrożona, ponieważ ma tam miejsce większość planowanych wdrożeń. „Deweloperzy z silnymi bilansami są w stanie przyspieszyć rozwój swoich projektów, ale nadal będą musieli stawić czoła wyzwaniom związanym z podłączeniem do sieci w przyszłości”, powiedział Xu.

Skurcz

Jak wynika z faktu, że fundusze ARENY wyczerpią się w połowie 2020 r. , Pomimo potrzeby stawienia czoła nowym wyzwaniom związanym z integracją sieci, pamięcią masową i niezawodnością, programiści zajmujący się pamięcią masową „są zmuszeni szukać kapitału prywatnego na pokrycie 10–50% początkowych inwestycji projektowych”, powiedział Wood Mackenzie.

Ponieważ projekty mogą mieć trudności z pozyskaniem finansowania ze względu na niepewność przychodów i ryzyko związane z przyłączeniem do sieci, rynek FTM będzie najbardziej dotknięty i prawdopodobnie skurczy się w 2022 r. Mimo to przyszłość rynku FTM jest jasna, ponieważ skumulowana moc może osiągnąć 4,2 GWh do 2025 r. WoodMac stwierdza, że ​​większość pojemności pochodzi z magazynowania energii słonecznej plus.

Patrząc w przyszłość, oczekuje się, że redukcje kosztów będą napędzać dalsze wdrożenia. Do 2025 r. Analitycy przewidują, że łączna inwestycja Australii w magazynowanie energii osiągnie 6 miliardów USD (5,34 miliarda USD), co przekłada się na 12,9 GWh skumulowanych wdrożeń pamięci.

„Koszty systemów magazynowania energii spadną o 27% w ciągu najbliższych pięciu lat. Do 2025 r. Spodziewany jest wyższy poziom energii elektrycznej (LCOE) zarówno w przypadku magazynowania energii słonecznej plus, jak i energii słonecznej i wiatrowej plus. ”- powiedział Xu. „Ogólnie rzecz biorąc, możemy spodziewać się, że koszty energii odnawialnej i magazynowania będą o 20% -29% niższe w 2025 r. W porównaniu z dzisiejszymi.”

Jednak zgodnie z najnowszą analizą LCOE przeprowadzoną przez Bloomberg New Energy Finance, akumulatory są już bardziej przekonującym argumentem biznesowym niż obiekty, takie jak zakłady wydobywcze gazu, które można szybko uruchomić, aby pomóc sprostać wzrostowi zapotrzebowania na energię elektryczną. „Benchmark LCOE w zakresie przechowywania akumulatorów spadł do 150 USD / MWh, czyli o połowę mniej niż dwa lata temu”, powiedział analityk BloombergNEF, Tifenn Brandily.

Według BNEF w Australii organizowane są jedne z najtańszych projektów na świecie, z LCOE na energię słoneczną na poziomie AUA40 / MWh i na wiatr na poziomie 50 USD / MWh. Koszt wiatru kolokowanego z magazynowaniem wynosi zaledwie 77 USD / MWh, a energii słonecznej i magazynowania 90 USD / MWh.

Według WoodMac węgiel nadal pozostanie najtańszym źródłem energii w Australii w 2025 r. I będą potrzebne alternatywne źródła energii, aby wypełnić lukę pozostawioną przez wycofującą się z eksploatacji flotę węglową o mocy 31 GW w kraju. „Twórcy projektów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, wyraźnie nie są zaskoczeni wyzwaniami. Liczba australijskich programistów podwoiła się do 40 w tym roku ”, powiedział Xu.

Źródło: MARIJA MAISCH; https://www.pv-magazine-australia.com/2020/06/17/woodmac-australias-energy-storage-capacity-to-more-than-double-in-2020/

Obraz: https://unsplash.com/@qwe102904; Keith Zhu

Tagi: , , , , , ,
poprzedni
następny