trinity-treft-y56s65ZIAdk-unsplash

Opracowano nową przyjazną dla środowiska metodę usuwania toksycznych chemikaliów z wody

Naukowcy z Uniwersytetu Swansea opracowali nową przyjazną dla środowiska metodę usuwania toksycznych chemikaliów z wody.

Nowo opracowana maszyna o nazwie Matrix Assembly Cluster Source (MACS) została wykorzystana do zaprojektowania przełomowej metody uzdatniania wody z zastosowaniem metody bezrozpuszczalnikowej.

Badania z Instytutu Innowacyjnych Materiałów, Przetwarzania i Technologii Numerycznych (IMPACT) w ramach College of Engineering na Swansea University zostały sfinansowane przez EPSRC i prowadzone przez profesora Richarda Palmera.

Profesor Richard Palmer wyjaśnia:

„Szkodliwe cząsteczki organiczne są niszczone przez silny utleniacz, ozon, który jest wzmacniany przez katalizator. Zazwyczaj takie katalizatory są wytwarzane metodami chemicznymi przy użyciu rozpuszczalników, co stwarza kolejny problem – jak radzić sobie ze ściekami z procesu produkcyjnego?

Innowacja Swansea to nowo wynaleziona maszyna, która wytwarza katalizator metodami fizycznymi, bez udziału rozpuszczalnika, a zatem bez ścieków. Nowa technika stanowi skokową zmianę w podejściu do uzdatniania wody i innych procesów katalitycznych. ”

Profesor Palmer kontynuuje:

„Nasze nowe podejście do wytwarzania katalizatorów do uzdatniania wody wykorzystuje proces fizyczny, który jest metodą próżniową i bezrozpuszczalnikową. Cząstki katalizatora to skupiska atomów srebra, wykonane w nowo wynalezionej maszynie MACS.

Rozwiązuje on długotrwały problem niskiej wydajności produkcji klastrów – co oznacza, że ​​po raz pierwszy możliwe jest wytworzenie wystarczającej liczby klastrów do badań na poziomie probówek, z możliwością późniejszego skalowania do poziomu produkcja małoseryjna i nie tylko. ”

Klastry są około 10 000 razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa i są bardzo interesujące dla badaczy ze względu na ich unikalne właściwości. Jednak ze względu na nieodpowiedni poziom produkcji klastrowej badania w tym obszarze były ograniczone.

Nowa metoda MACS to zmieniła – skaluje intensywność wiązki klastrów, aby wytworzyć wystarczającą liczbę gramów proszku klastrowego do testów praktycznych. Dodanie ozonu do proszku niszczy następnie zanieczyszczenia chemiczne z wody, w tym przypadku nitrofenolu.

Na temat przyszłego potencjału tej przełomowej technologii profesor Palmer podsumowuje:

„Podejście MACS do projektowania materiałów funkcjonalnych w nanoskali otwiera zupełnie nowe horyzonty w szerokim zakresie dyscyplin – od fizyki i chemii po biologię i inżynierię. Dzięki temu umożliwia radykalny postęp w zaawansowanej technologii – katalizatory, bioczujniki, materiały do ​​wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej.

Wydaje się bardzo właściwe, aby pierwsza praktyczna demonstracja przyjaznego dla środowiska procesu produkcyjnego Swansea dotyczyła czegoś, o co wszyscy się martwimy – czystej wody! ”

Źródło: https://scitechdaily.com/new-environmentally-friendly-method-developed-for-removing-toxic-chemicals-from-water/

Odniesienie: „Skalowanie osadzania wiązki klastrów do skali Gram za pomocą źródła klastra zestawu matrycy do heterogenicznej katalizy (katalityczne ozonowanie nitrofenolu w wodnym roztworze)” autorstwa Rongsheng Cai, Francesca Martelli, Jerome Vernieres, Stefania Albonetti, Nikolaos Dimitratos, Chedly Tizaoui i Richard E. Palmer, 11 maja 2020 r., Applied Materials and Interfaces .
DOI: 10.1021 / acsami.0c05955

W skład zespołu badawczego wchodzi dr Chedly Tizaoui z Swansea, współpracujący z prof. Nikos Dimitratos i Stefanią Albonetti w Bolonii we Włoszech.

Operacja IMPACT jest częściowo finansowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Walijskiego Rządu i Uniwersytetu Swansea.

Obraz: https://unsplash.com/@tphocus; Trinity Treft

Tagi: , , , , ,
poprzedni
następny