zosia-korcz-KhE1OVZzHKM-unsplash

Polska osiągnie 7,8 GW skumulowanego PV do 2025 r

Nowy raport Instytutu Energetyki Odnawialnej pokazuje, w jaki sposób Polska wdroży więcej fotowoltaiki na dużą skalę. Oczekuje się, że wzrost będzie wysoki w latach 2021–22, a nowe przyrosty mocy osiągną 2,8 GW.

Polska może osiągnąć swój cel 7,8 GW energii słonecznej do 2030 r. – zgodnie z Krajowym planem energetycznym i klimatycznym – do połowy dekady, według nowego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).

W kraju oczekuje się, że moc zainstalowana PV wzrośnie z 1,5 GW na koniec 2019 r. Do około 2,5 GW do końca tego roku. „Tegoroczne inwestycje będą koncentrować się na prosumentach w sektorze mikroinstalacji” – twierdzą analitycy IEO. Inwestycje zostaną następnie przeniesione na większe projekty w okresie 2021–22, zgodnie z przedłużeniem przez polski rząd terminów realizacji projektów do maja 2021 r., Aby pomóc deweloperom systemów fotowoltaicznych w radzeniu sobie z kryzysem Covid-19.

Projekty fotowoltaiczne o wielkości powyżej 1 MW stanowią obecnie około 20% łącznej mocy fotowoltaicznej w Polsce , łącznie 370 MW, a pozostały udział stanowią małe instalacje fotowoltaiczne oraz komercyjne i przemysłowe systemy fotowoltaiczne. Te wartości procentowe mogą jednak ulec znacznej zmianie między 2021 a 2022 rokiem, kiedy prawdopodobnie zainstalowanych zostanie około 2,8 GW nowo zainstalowanej energii fotowoltaicznej. Oczekuje się, że do końca 2023 r. Łączna moc osiągnie 6,6 GW, przy czym na dużą skalę ogniwa fotowoltaiczne i układy generacji rozproszonej będą miały mniej więcej taki sam udział w całkowitej mocy zainstalowanej kraju.

„Pozytywne prognozy potwierdzają również wiodące firmy z branży fotowoltaicznej, które uczestniczyły w badaniach rynku”, powiedział IEO. „Analiza pokazuje, że firmy nadal planują szybki rozwój, pomimo przejściowych trudności spowodowanych pandemią”.

Dodatki do aukcji

IEO twierdzi, że rząd wybrał 1737 projektów PV o łącznej mocy 1 765,4 MW na sześciu aukcjach energii odnawialnej, które odbyły się między marcem 2016 r. A wrześniem 2019 r. Cztery z nich dotyczyły projektów o wielkości do 1 MW, a dwa projekty większy niż 1 MW. W drugiej kategorii energia słoneczna była w stanie zapewnić tylko 62 MW całej przydzielonej mocy, ze względu na silną konkurencyjność polskiej energetyki wiatrowej. Z mocy zainstalowanej przyznanej w ramach sześciu zamówień publicznych tylko około 367,3 MW projektów jest obecnie podłączonych do sieci.

W tym roku polski rząd planuje przyznać 800 MW na aukcji dla projektów o wielkości do 1 MW. Ma również na celu przyznanie 1,5 GW mocy odnawialnej na skalę przemysłową, z czego 700 MW zostanie przeznaczone na technologię PV.

„ Będzie to największy wolumen aukcji dla projektów fotowoltaicznych poniżej 1 MW i bezprecedensowy wolumen dostępny dla projektów fotowoltaicznych na dużą skalę”, stwierdził IEO.

IEO powiedział również, że cena referencyjna dla mniejszej aukcji wyniesie 360 ​​PLN (90,33 USD) / MWh i 360 PLN / MWh dla największej aukcji.

Źródło: https://www.pv-magazine.com/2020/06/22/poland-to-reach-7-8-gw-of-cumulative-pv-by-2025/

Autor artykułu: EMILIANO BELLINI

Zdjęcie: Zosia Korcz https://unsplash.com/@calanthe

Tagi: , , ,
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *