mitchell-luo-UZqq8Oi7PXk-unsplash

Google przestanie tworzyć narzędzia AI do wydobywania ropy i gazu

Google zgodził się zaprzestać tworzenia sztucznej inteligencji i algorytmów uczenia maszynowego do wydobywania ropy i gazu. Ten ruch nastąpił wkrótce po tym, jak Greenpeace wezwał kilka firm technologicznych do pomocy dużym firmom naftowym w znalezieniu, wydobyciu, rafinacji i dystrybucji paliw kopalnych.

Greenpeace opublikował w tym tygodniu „Olej w chmurze: w jaki sposób firmy technologiczne pomagają dużemu zyskowi ropy z destrukcji klimatu”. Raport analizuje, w jaki sposób Amazon, Microsoft i Google współpracują z głównymi koncernami naftowymi, w tym Shell, BP, Chevron i ExxonMobil, w celu wykorzystania technologii sztucznej inteligencji do odblokowywania złóż ropy i gazu na całym świecie.

„Wydaje się, że wszystkie trzy firmy technologiczne zdają sobie sprawę z rozbieżności między deklarowanymi celami klimatycznymi a wpływem klimatu na świat rzeczywisty, pomagając sektorowi paliw kopalnych w zwiększeniu produktywności i wydajności” – czytamy w raporcie.

W zeszłym roku Google Cloud otrzymał około 65 milionów dolarów od firm naftowych i gazowych, co stanowi mniej niż 1% całkowitych przychodów, powiedział rzecznik Google w CNBC.

We wtorek Google wydało oświadczenie do publikacji Medium OneZero: „Nie będziemy… tworzyć niestandardowych algorytmów AI / ML w celu ułatwienia wydobycia surowców w przemyśle naftowym i gazowym”. Jak wyjaśniła Rachel Sandler w Forbes, zmiana dotyczy technologii, która może przewidzieć, gdzie firmy prawdopodobnie znajdą ropę naftową.

Elizabeth Jardim, starszy działacz korporacyjny w Greenpeace USA, pochwalił tę decyzję. „Chociaż Google nadal ma starsze umowy z firmami naftowymi i gazowymi, które mamy nadzieję, że zostaną rozwiązane, z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Google, aby nie tworzyć już niestandardowych rozwiązań dla wydobycia ropy i gazu na wcześniejszych etapach” – powiedziała CNBC. „Mamy nadzieję, że Microsoft i Amazon szybko wypełnią zobowiązania dotyczące zakończenia współpracy AI z firmami naftowymi i gazowymi, ponieważ umowy te są sprzeczne z wyznaczonymi celami klimatycznymi i przyspieszają kryzys klimatyczny”.

Sandler powiedział, że Amazon odpowiedział na raport Greenpeace, kierując reporterów na ich stronę internetową. „Będziemy nadal świadczyć usługi w chmurze firmom z branży energetycznej, aby ich starsze firmy były mniej energochłonne i pomagały im w przyspieszeniu rozwoju firm zajmujących się energią odnawialną”, mówi strona internetowa firmy. „Wspieramy programy zrównoważonego rozwoju dla naszej własnej firmy i współpracujemy z partnerami w celu zmniejszenia ich zapotrzebowania na źródła węgla.”

Microsoft opublikował oświadczenie na swoim blogu. „Rzeczywistość jest taka, że ​​światowa energia pochodzi obecnie z paliw kopalnych, a wraz z poprawą standardów życia na całym świecie świat będzie wymagał jeszcze więcej energii”, powiedziała firma. „To sprawia, że ​​realizacja przyszłości bezemisyjnej jest jedną z najbardziej złożonych zmian w historii ludzkości.” Gigant technologiczny podkreślił również, że plan ma stać się ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla .

„Zachęca nas rosnąca liczba zobowiązań sektora energetycznego do przejścia na czystszą energię i obniżenie emisji dwutlenku węgla, ale nie mogą tego zrobić sami”, podsumowała firma.

Powołując się na dane z firmy HG Insights, CNBC poinformował, że w tym roku sektor naftowy i gazowy wyda 1,3 miliarda dolarów na przetwarzanie w chmurze.

Inwestorzy wywierają zwiększoną presję na duże korporacje naftowe i gazowe, aby zająć się zmianami klimatu, prowadząc do pozornie sprzecznych strategii. W ubiegłym roku zarząd BP zgodził się pokazać, w jaki sposób ich strategia jest zgodna z porozumieniem paryskim. Zainwestowali także 100 milionów USD w projekty redukcji emisji dwutlenku węgla z działalności wydobywczej ropy i gazu ziemnego. Tymczasem ExxonMobil i Chevron inwestują w masowe projekty energii odnawialnej, aby zasilić swoje pola naftowe.

Źródło: https://www.environmentalleader.com/2020/05/google-oil-extraction-tools/

Tagi: , , , , , , ,
poprzedni
następny